Üyelik Girişi
Site Haritası

 TESAN

''İletişimde uzman''

ADRES:

Çobançeşme Mah.Bilge Sok. No: 17
Yenibosna 34196 Bahçelievler / İstanbul

TEL:

+90 (212)454 60 00

Faks:

+90 (212)454 60 20

E-Posta:

tesan@tesan.com.tr

_________________________


İŞ GÜVENLİK
  

 100.YIL BULVARI NO:22
OSTİM/ANKARA
0312 354 23 02
0312 255 52 00
www.gulkanlar.com.tr


 

ŞEN

YUMURTA

SANATORYUM CD. BEYŞEHİR SK. NO :5/A
K.ÖREN/ANKARA
0312 358 31 32


ÖZ İMPARATOR PETROL LTD. ŞTİ.

TÜP VE SU BAYİ
   
İDRİS KAYA

MAMAK/ANKARA
0312 390 87 52

 

ÖZDEMİR DOĞALGAZ

ADRES
RÜZGARLI CAD. ÇAPAR İŞ HANI 16/129 ULUS/ANK

TEL
0312 324 60 56
0533 775 00 31
FAX
0312 324 60 57
WEB
www.ozdemirdogalgaz.c
om
info@ozdemirdogalgaz.com

------------------------------------ 10 Parmağında 10 Marifet Ürgüplü Zafer TÜRKMEN

 
10 Parmağında 10 Marifet Ürgüplü Zafer

Gururumuz Ürgüplü Zafer Türkmen Türkiye için önemli işlere imza atıyor.


Ürgüp İmam Hatip Lisesi Mezunu, Ürgüplü Zafer TÜRKMEN, Türkmen soyadına sahip Ürgüplülerin genlerinde olan başarıyı uluslararası düzeye taşıyor. Şahmaran adlı Traktörün tasarımını da yapan Zafer Türkmen, son olarak Erciyes Üniversitesinin İki kişilik şehir içi ulaşım ve kısa mesafe taşıma için tasarlanmış L7 sınıfı yerli elektrikli Otomobili Biket Projesinde konsept tasarımcısı olarak görev aldı.Zafer Türkmen, 1980 Ürgüp doğumlu, ilköğretim ve lise eğitimimi Ürgüp'te tamamladı. Yüksek öğrenimimi ise, Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-iş Eğitimi Anabilim Dalı'nda yaptı. 2003 yılında Marmara Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nde yüksek lisansa başladı. 2006'da Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde okutman kadrosu ile göreve başladı ve halen bu görevine devam ediyor.

Otomobil tasarımına olan ilginiz ne şekilde başladı?

Görsel sanatlarla ve tasarımla ilgilenen pek çok kişi gibi ben de elime kalemi aldığım ilk zamandan beri arabalar, uçaklar gemiler vs. çiziyorum, ilkokul öğretmenim çizdiğim uçan araba modelini hala unutamaz. Fakat benim otomobil tasarımına olan ilgim tam olarak otomobil çizimlerim veya otomobil merakım üzerine gelişmedi. Bu süreç daha çok küçüklükte tasarladığım ve uyguladığım "tornet"ler ile başladı. 14 yaşında tasarlayıp maketini yaptığım arabanın, 16 yaşında gerçeğini yaptım. 9 Hp gücündeki motoruyla 60 km/s hıza ulaşabiliyor. Çocukken biz arkadaşlar arasında tornet dediğimiz bir araç yapar ve çeşitli yarışlar düzenlerdik. (Tornet, kaykaya benzer bir oyuncak, rulman ile hareket ediyor.) Demirci atölyemiz olması sebebiyle bu oyuncak türünün birçok çeşidini tasarlayıp uygulama imkanı buldum. Yaratıcılığa ve icatçılığa olan merakım ile hep farklı ve ilginç modeller denedim. Bu denemelerim, yaşıtlarım kadar büyüklerimi de şa-şırtan türdendi. Bu çabalarım 14 yaşında iken tasarladığım ve 1/10 maketini yaptığım bir arabanın, 16 yaşında iken gerçeğini yapmam ile sonuçlandı. Kaportasını okul nede-niyle tamamlayamadığım, şase halindeki bu iki kişilik aracım; 9 Hp gücünde bir motorla saatte yaklaşık 60 km hıza ulaşabiliyor. 3 ileri bir geri vitesi ve kendi icadım olan çok enteresan bir de debriyaj sistemi var. Tornetler ve devamı olarak geliştirdiğim araçlar hem doğuştan gelen yeteneklerimin hem de otomobil tasarımına olan merakımın ve özgüvenimin gelişmesine büyük katkı sağladı.

Özellikle traktör tasarımınız oldukça etkileyici. Bu çalışmanızı yaparken ne gibi deneyimleriniz oldu?

Bu proje Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi ve Uzel Otomotiv firması işbirliği ile düzenlendi. Bizden bir traktör tasarlamamız istendi ve birinci olan kişiye tasarımını 1/1 oranında modelleme imkanı sağlanacağı söylendi.Okulda geçen üç aylık süre zarfında ilk olarak internet araştırması ve eskizlerle başladık. Ben eskiz aşamasında çizim kalitesini önemsemeden yüzlerce çizim yaptım.Çizim kalitesini önemsemememin sebebi aklıma gelen formu anında kağıda aktarmak istememdi.

Çünkü zihnimden her saniye yeni bir form geçiyordu ve bu formu hemen çizmezsem aklıma gelen diğer tasarımlar önceki formu unutmama sebep oluyordu. Tüm eskizler arasından 60’a yakın uygulayabileceğim model çıktı.  Bu modeller arasından beni diğerlerine göre daha çok zorlayacak olan işi seçtim. Böyle yapmamın sebebi; gerçekten farklı olanı bulmak ve onun üzerine giderek geliştirmekti. Bunu yapmasaydım ortaya çıkan ürün, hemen herkesin aklına gelebilecek türden olurdu. Sıradandık ise tasarımda ve sanatta hiç hoşlanmadığım bir durumdur.

Traktör konseptinize "Şahmaran" ismini vermenizde özel bir sebep var mıydı?

Eskizler arasından seçtiğim model, bir yılana benziyordu. Yılan ise soğuk bir hayvan ve bu durum beni rahatsız ediyordu. Tüketicinin de rahatsız olabileceği hissine kapıldım. Ama başka bir modeli de uygulamak istemiyordum.  Çünkü bu model bittiğinde diğer eskizlerimin hepsinden farklı ve çarpıcı olabileceğini biliyordum. Olumlu özellikleri olan,  insanlara soğuk gelmeyen yılanlar var mıdır diye düşünürken  küçüklüğümü geçirdiğim köyümde bazı evlerde duvarlara asılı olan resimler geldi aklıma.  Şahmaran resimleriydi bunlar. Bu efsaneyi hatırladığım için çok sevindim. Hemen Şahmaranla ilgili araştırmalara başladım.  Daha sonraki eskizlerimin ve modellerimin tamamını Şahmaran formu ve stilizasyonu  üzerine geliştirdim. Süreç sonunda ortaya çıkan 1/10 model etkileyiciydi ve çalışmamın seçilmesini sağladı. Fabrikada geçen süreç bana deneyim açısından, boyutları büyük olan bir çalışmanın üstesinden gelebileceğimi gösterdi. Bunun dışında modelleme yapmak benim zaten iyi bildiğim bir şey. Bu açıdan  teknik veya estetik anlamda herhangi bir zorluk yaşamadım. Fabrikadaki yaklaşık  yüz iş gününden sonra projenin küçük detaylarını tamamlayamadan sergi günü geldi ve  traktör o haliyle sergilendi. 


0 Yorum - Yorum Yaz


      E T K İ N L İ K


 • DERNEĞİMİZ VE KÖY MUHTARLIĞIMIZ 
ORGANİZASYONU VE HAYIRSEVER
KÖYLÜLERİMİZİN KATKILARIYLA


    
3. BAĞ   BOZUMU (EN İYİ BAĞ VE ÜZÜMÜ)
ŞENLİĞİ VE EN İYİ BAKLAVA YAPAN

EV HANIMLARI  ÖDÜLLÜ YARIŞMASI


19 EYLÜL 2015  CUMARTESİ
 GÜNÜ


YAPILMIŞTIR

BAĞ BOZUMU ŞENLİĞİMİZE ; 

 • TBMM NEVŞEHİR MİLLETVEKİLLERİNDEN;
 • AKP NEVŞEHİR MİLLETVEKİLİ MURAT GÖKTÜRK,
 • MHP NEVŞEHİR MİLLETVEKİLİ MEHMET VAROL,
 • İL ÖZEL İDARE GENEL SEKRETERİ İSMAİL CİHAN,
 • ÜRGÜP KAYMAKAMI ALPER BALCI,   
 • İLÇE JANDARMA KOMUTANI OKAN ÖZCAN,
 • ÜRGÜP BELEDİYE BAŞKANLIĞI TEMSİLCİSİ,
 • ÜRGÜP MÜLKİAMİR VE MÜDÜRLERİNDEN YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ CİHAN ÜNSAL,
 • İLÇE TARIM GIDA HAYVANCILIK MÜDÜRÜ ALİ GÜLEÇ,
 • ÜRGÜP CHP İLÇE BAŞKANI BEKİR DEMİR,
 • KÖYÜMÜZ SINIRLARI İÇERSİNDE YER ALAN SOBESOS ANTİK KENTİ VE KIRKLAR KİLİSESİ'NDE İNCELEME YAPAN İTALYAN ARKELEOG EKİBİ (10 KİŞİ)
 • ŞAHİNEFENDİLİ HEMŞEHRİLERİMİZİN KATILIMLARIYLA COŞKULU BİR ŞEKİLDE YAPILDI.

2015 YILINDA; 

ŞAHİNEFENDİ KÖYÜ'MÜZÜN EN İYİ BAĞ VE ÜZÜMÜ OLDUĞUNU 
DÜŞÜNEREK YARIŞMAYA GİREN KÖY ÜRETİCİLERİMİZİN EMEKLERİNİ, 

ÜRGÜP İLÇE TARIM MÜDÜRLÜĞÜ MÜHEN
DİSLERİNCE DEĞERLENDİRİLMİŞ VE ALINAN SONUÇ AŞAĞIDAKİ GİBİ SIRALANMIŞTIR.
DERNEĞİMİZ VE MUHTARLIĞIMIZ İLK ÜÇE GİREN 
KÖYÜMÜZÜN ÜRETİCİLERİNİ ÖDÜLLENDİRİLMİŞLERDİR.
1- HASAN AKYOL,
2-TAHİR AYDERE, 
3-H.ALİ BEDER,

4-NEVZAT ÖZDER,
5-ŞENOL SÜMER,
6-MESUT TEKİN,

7-MUSTAFA BAŞPINAR,
8-FATMA DOĞANAY, 
9-
MEHMET DURU,
10-VEYSEL ULUS,
11-EMİNE ULUS

12-ÖMER DURU 
(TOPLAM KATILIM 15 KİŞİDİR)


AYRICA EN İYİ BAKLAVA YAPAN  EV HANIMLAR YARIŞMASI YAPILMIŞTIR.
DEĞERLENDİRME JÜRİSİNDE YER ALAN İSİMLER; 

 • AKP VE MHP MİLLETVEKİLİRİMİZ,
 • KAYMAKAM VE İL GENEL SEKRETERİ,
 • GIDA MÜHENDİSİ,
 • İTALYAN MİSAFİRLERDEN BİR JÜRİ,
 • KÖYÜMÜZDEN İKİ BAYAN
 • BEKİR ERDOĞAN
 •  
JURİNİN VERDİĞİ PUANLAR İLE SIRALAMA BELİRLENMİŞTİR.
DERECEDE İLK  10'A GİREN BAYANLAR AŞAĞIDAKİ GİBİ SIRALANMIŞTIR VE ÖDÜLERİNİ ALMIŞLARDIR.
SIRALAMA:
1. HAVVA SARIKAYA,
2. HALİDE ATAK,

3. HİLAL YAVUZER,
4. FATMA DOĞANAY,

5. GÜLENDAM ATASOY,
6. İMMİHAN ATAK,
7. YASEMİN 
ULUS,
8. NEBAHAT EREN,
9. SÜMEYYA ÇETİN, 
10.
ZAHİDE ÇANKAYA OLMUŞTUR.
(TOPLAM KATILIM 16 KİŞİ)


AYRICA ŞENLİĞE KATILAN MİLLETVEKİLLERİNE,İL GENEL SEKRETERİNE, KAYMAKAM'IZA VE DİĞER
RESMİ MAKAMLARA KÖYÜMÜZÜN TEMEL SORUN-
LARI İLETİLMİŞ, İLGİLİ MAKAMLAR DA KONULARA
ÇÖZÜM ÜRETECEKLERİ VE YARDIMCI OLABİLECEKLERİNİ BEYAN ETMİŞLERDİR.

BAĞ BOZUMU ŞENLİĞİ İLE İLGİLİ GÖRÜNTÜLER 
AŞAĞIDA YAYINLANMIŞTIR.ELLERİNDE DEĞİŞİK GÖRÜNTÜLER OLAN HEMŞEHRİLERMİZ GÖRÜNTÜLERİ BİZE ULAŞTIRIRLAR İSE YAYINLANACAKTIR.

BU ŞENLİK VESİLESİ İLE KÖYÜMÜZ İLKOKUL 1,2,3 VE 4.SINIF ÖĞRENCİLERİMİZİN TAMAMINA YARDIMCI DERS KİTAPLARI VE KIRTASİYE DESTEĞİ YAPILMIŞTIR.  
 

 

                     

KAYMAKAMIMIZ KÖYÜMÜZDE    22.05.2015

Kaymakamımız Alper BALCI

Şahinefendi Köyümüzde Pınar ve çevresinde İncelemelerde Bulunarak

Yapılan Çalışmalar Hakkında Yetkililerden Bilgi Aldı.


0 Yorum - Yorum Yaz


 ŞAHİNEFENDİ TARLALARI SULARINA KAVUŞUYOR

   Yaklaşık 4 yıl süredir Şahinefendi Köyünün Patates tarlalarının elektriklerinin kapalı olmasından dolayı çiftçi patetes üretimi yapamamıştı. Uzun uğraş ve Medaşla yaplan anlaşmalar sonucunda Şahinefendi köyü tarlaları elektrige kavuşmuştur. Bundan böyle tarlalar 2015 yılı itibarı ile suyuna kavuşmuş çiftçi ise uzun bir aradan sonra patestes dikim işlerine başlamıştır. Şimdi Şahinefendilerini bol çalışma zamanı.Emegi geçen ve yardımlarını esirgemeyen hemşehrilerimize sulama kooperatifi yönetici ve muhtarlığımıza Dernek Yönetimi, Tüm Şahinefendiler adına teşekkürü bir borç biliriz. Tüm Şahinefendilere hayırlı olsun bol kazançlar olsun. ŞAHİNEFENDİ KÖYÜ YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ YÖNETİCİLİĞİ

 'çok şükür bu günleri tekrar göreceğiz' 
0 Yorum - Yorum Yaz


 TESAN Yönetim Kurulu Başkanı  Bekir ERDOĞAN’nın katkıları ile Ürgüp Belediyesi Kültür  Merkezi ve Sinema Salonu’nda, 9 Aralık Cuma günü saat 14.00’de Ürgüp ilçe merkezi ve Ürgüp’e bağlı tüm köylerdeki ilk ve ortaöğretim okullarında görev yapan öğretmenlere ve idari görevlilere yönelik bir seminer düzenlendi. Kişisel Gelişim Uzmanı İsmail Karasu’nun verdiği “Pozitif Yaşam Becerileri” seminerinde, Nevşehir Vali Yardımcısı Sayın İbrahim Süha Karaboran, Sayın Abdurrahman Savaş, Ürgüp Kaymakamımız Sayın Tuğba Yılmaz, Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Harun Fatsa, Ürgüp Belediye Başkanı Sayın Fahri Yıldız ve Ürgüp İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın  Şükrü Karabiber katıldı. Seminer kapsamında, “Yaşam Coşkusu”  ve  “Erteleme Üşenme Vazgeçme 500 Adım Atİşte Güzel Hayat” kitaplarının da yazarı olan İsmail Karasu, şu konulara yer verdi:
 • Bizi biz yapan alışkanlıklarımız
 • Tepki göstermek yerine, olumlu cevap vermek
 • Temel psikolojik tavırlar, kazanan-kaybeden insanlar
 • Geçmişe takılı kalmak ve enerji kaybı
 • Başarı bedel ve inanç ister
 • Hayatımızda farkındalık oluşturmak
 • Şimdi ve burada yaklaşımı
 • Hayata anlam katmak
 • Başaranlar, vazgeçmeyenlerdir
 • Başarı metaforları
 • Erteleme, üşenme, vazgeçme

Öğretmenler ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği program günün anısına verilen plaketlerin ardından sona erdi.0 Yorum - Yorum Yaz


Bakan Elvan: Antalyaya gelen turist Ürgüp’e uzanacak

Ulaştırma bakanı Elvan: "Antalya’ya gelen turist, tek hat üzerinden Ürgüp, Nevşehir, Kayseri ve Konya’ya uzanabilecek."

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, Antalya’yı, Konya, Aksaray, Nevşehir ve Kayseri’ye bağlayan bir turizm hızlı tren hattını inşa etmeyi planladıklarını açıkladı.

Antalya’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Lütfi Elvan, 2016 yılında gerçekleştirilecek EXPO kapsamında altyapı yatırımlarını hızlandırdıklarını söyledi.

Antalya’ya yeni yatırımlar yaptıklarını anlatan Elvan, bunlardan birisinin 18 kilometrelik merkezden havalimanına, oradan da EXPO 2016 alanına ulaşacak tramvay hattı olduğunu ifade etti. Elvan, projeyi Antalya Büyükşehir Belediyesi ile yürüttüklerini kaydetti. 

Antalya’yı, Konya, Aksaray,Nevşehir ve Kayseri’ye bağlayan bir turizm hızlı tren hattını inşa etmeyi planladıklarını belirten Elvan, "Turizm hızlı tren hattı projesiyle Antalya’daki turistlerin Ürgüp, Nevşehir, Kayseri ve Konya’ya uzanmalarını sağlayacağız. Bir aylık süre içerisinde uygulama projesinin ihalesine çıkıyoruz. Hedefimiz 2015 yılı sonu itibarıyla bu hattın inşaatına başlamak" dedi.

Elvan, Eskişehir ve Antalya’yı birbirine bağlayacak hızlı tren hattı projesiyle ilgili çalışmaların da devam ettiğini dile getirerek, uygun bir zamanda bu projenin de yapım ihalesine çıkacaklarını vurguladı.

Antalya-Alanya arasındaki otoyol projesini de tamamladıklarına dikkati çeken Elvan, yap-işlet-devret modeliyle bu projenin ihalesine çıkacaklarını bildirdi. Antalya’yı İzmir’e bağlayan otoyol projesi için hazırlıkların devam ettiğini söyleyen Elvan, kısa süre sonra bununla ilgili çalışma yapacaklarını belirtti.
0 Yorum - Yorum Yaz


 

Ürgüp’ün yeni sıradışı kaymakamı görevine başladı

 

 

 

 

 

 

 

 

4 yıldır Ürgüp Kaymakamlığı görevini yürüten Tuğba Yılmaz, ilişiğini

keser kesmez Maçka’nın eski Kaymakamı Alper Balcı,

Ürgüp’teki görevine başladı.

Bir süredir yeni kaymakamın geleceği konuşuluyor,

çeşitli yorumlar yapılıyordu. Beklendiği gibi de oldu,

Balcı gelir gelmez kendini farkettirdi. 

Cumartesi günü çarşı esnafını ziyaret eden ve pazar yerinde gezerek

alışveriş yapan Balcı, öğleden sonra Mustafapaşa Kahvehanesinde

bir toplantı tertipleyerek, köylülerle tanıştı. Kaymakam Balcı, pazar günü de

İbrahimpaşa köyünde kahvehane toplantısı düzenledi.

Vatandaşlarla görüşerek sıkıntılarını dinleyen Alper Balcı’nın

alışılmış kaymakam profilinin dışında bir görüntü çizeceği gelmeden

belli olmuş, o yönde bir beklenti içerisine girilmişti. Vatandaşlar da

Kaymakam’la iç içe olmanın verdiği güveni belirterek,

Ürgüp Kaymakamı Alper Balcı’ya yeni görevinde başarılar dileyerek hayırlı

olması temennisinde bulundu.

 

 
0 Yorum - Yorum Yaz


ŞAHİNEFENDİ KÖYÜNDE BAĞBOZUMU ŞENLİĞİ YAPILDI
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 29-09-2014 / 

 

   
   
Şahinefendi Köyünde Bağbozumu şenliği yapıldı

Şahinefendi Köyü Derneği ve Şahinefendi köyü muhtarlığı iş birliği ile bölgenin önemli bir geleneksel tarım çeşidi olan bağcılığı canlandırmak, ekonomik gelişme yanında turizme de katkısı olacak bir uğraş olmasını sağlamak amacıyla geçen yıl ilki gerçekleştirilen şenliğin ikincisi yapıldı.

İstanbul’dan gelen misafirlerin bağ bozumu gerçekleştirmesiyle başlayan etkinlik, Şahinefendi Köyü İlkokulu bahçesinde düzenlenen programla devam etti.

Şenliğe Ürgüp Kaymakam Vekili Mustafa Eldivan, Ürgüp Jandarma Komutanı Okan Özcan, Ürgüp Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Kılıç, Şahinefendi’li iş adamı Bekir Erdoğan ve köy halkı katıldı. Etkinlikte konuşan Ürgüp Kaymakam Vekili Eldivan, etkinliği düzenleyenlere teşekkür ederek geçen yılki şenlikte de kendisinin Ürgüp Kaymakam vekili olarak katıldığını, yörenin ve kültürünün ürünlerinin tanıtımı açısından bu tür etkinliklerin önemli olduğunu ifade etti.

Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Kılıç ise, Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız’ın başka bir toplantısı olduğu için katılamadığını ifade ederek, herkese selamlarını iletti. Kılıç, geçtiğimiz hafta Ürgüp Belediyesi Bağ Bozumu festivalinin 44.sünü gerçekleştirdiklerini belirterek, Ürgüp ve köylerinin ürünlerinin daha iyi tanıtılması için bu tür etkinliklerin devam etmesini arzuladığını ve şenliğe katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Program Tesan Anadolu Lisesi öğrencilerinin folklor ekibi gösterileri ve en iyi baklava yarışmasının sonuçları ve ödül töreni ile sona erdi. Yorum : 1

 
0 Yorum - Yorum Yaz


 
ÜRGÜP’TE BÜYÜKBAŞ HAYVAN PAZARI KURULMAYACAK
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 19-09-2014 

 

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
   
Ürgüp’te büyükbaş hayvan pazarı kurulmayacak

Ürgüp Gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğünden yapılan açıklamada: "İlçe sınırları içerisinde görülen sığırların Nodüler Ekzamtemi - Sığır çiçeği hastalığı (Lumpy Skin Disease) ile ilgili ilçe merkezimizi de kapsayan karantina önlemleri uygulandığından bulaşmanın en önemli sebebi sığırların canlı hayvan hareketleri durdurulmuş olup yönetmelik gereği hastalık sönüşü uygulamasına kadar hareket yasağı devam edeceğinden ilçe merkezimizde hayvan alım satım sebepli pazar kurulumu yapılmayacaktır." denildi.

Kurban kesim yerlerinin de belirlendiği kurban hizmetleri komisyonunun kararınca Belediye Mezbahanesi ve ticari ahırlar dışında büyükbaş kurban kesimi yapılamayacak.
0 Yorum - Yorum Yaz


ŞAHİNEFENDİ KÖYÜ 2.BAĞ BOZUMU ŞENLİĞİ YAPILACAK

27 EYLÜL 2014 CUMARTESİ

SAAT:9.30-12.30 

Köy muhtarlığı öncülüğünde Derneğimiz katkılarıyla '

'En iyi üzüm bağı'' olan İlk (10 kişi ) üreticiye ödüllü şenlik düzenlenecektir.

Başvuru Köy Muhtarlığına 13 Eylül 2014 tarihine kadar yapılacaktır.En iyi üzüm bağı 'nın

seçimini katılanların arasından Ürgüp İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından seçilecektir. 

En iyi üzüm bağı sahibi seçimi 27 Eylül 2014 Cumartesi günü 09:30-12:30 Köyümüz

ilkokulu bahçesinde yapılacaktır. 

ÖDÜLLER:

   1. ÜÇ  ADET CUMHURİYET ALTINI

   2. İKİ   ADET CUMHURİYET ALTINI

   3. BİR ADET CUMHURİYET ALTINI 

   4. BİR ÇEYREK ALTIN

   5. BİR ÇEYRK      ''

   6. BİR ÇEYREK     ''

   7. BİR ÇEYREK      ''

   8. BİR ÇEYREK      ''

   9. BİR ÇEYREK      '' 

  10. BİR ÇEYREK      ''        VERİLECEKTİR.

     

Ayrıca köyümüz ev hanımları arasında en iyi baklava

yapanlara ödüllü yarışma yapılacaktır. 

 NOT:Değerlendirme  Purotokol üyeleri tarafından seçilecektir.

ÖDÜLLER

   1. DÖRT ADET ÇEYREK ALTIN

   2. ÜÇ ADET ÇEYREK ALTIN

   3. İKİ ADET ÇEYREK ALTIN

   4. BİR ADET ÇEYREK ALTINI  VERİLECEKTİR.

Not  : Şenliğe Ankara'dan katılmak isteyenler 27 Eylül 2014 tarihine kadar

Derneğimize başvurmaları gerekmektedir.

Gidiş tarihi: 26 Eylül 2014 Saat 20:00

Dönüş tarihi: 28 Eylül 2014 Saat 17:00

(1 kişi gidiş dönüş ücreti 50,00 TL dir)

Tüm hemşehrilerimizin davetlidir.
0 Yorum - Yorum Yaz


 
DAMSA BARAJI ÜRGÜP BELEDİYESİNE GEÇTİ
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 19-09-2014 / 

 

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
   
Damsa Barajı Ürgüp Belediyesine geçti

Mustafapaşa Belediyesinin tüzel kişiliğini yitirmesinin ardından Damsa Barajı Ürgüp Belediyesine geçti. Belediyeden yapılan yazılı açıklamada "Damsa Barajı çevresi park ve rekreasyon alanı Orman ve su işleri bakanlığının 27/08/2014 tarihli oluru ile Belediyemize tahsis edilmiştir.

Bu tarihten itibaren damsa barajı ve çevresinin tüm sorumluluğu, işletme bakım ve yönetimi ile kullanım hakkı belediyemize geçmiş bulunmaktadır.

Yapılacak çevre düzenlemesi ve alınacak güvenlik önlemleri ile halkımızın daha temiz ve daha güvenli bir ortamda gezinti ve piknik yapması sağlanacaktır.

Bundan sonraki süre içerisinde halkımızı rahatsız edici hiç bir uygulama ve programa bu alanda izin verilmeyecektir." denilmiştir.
0 Yorum - Yorum Yaz


Ürgüpten ilk kafile hacılar yolcu edildi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ürgüp’ten kutsal topraklara gidecek ilk hac kafilesi  

 Ürgüp Müftülüğü önünde düzenlenen programla yolcu edildi.

Düzenlenen uğurlama programına Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız,

Kaymaklı Belediye Başkanı Halit Elma ve hacca giden vatandaşlar ile yakınları ve  aileleri katıldı.

Okunan dualar ve ilahilerin ardından hacı adayları yakınları ile                        

helalleşerek kutsal topraklara yolcu edildi.

Uğurlama anında duygusal anlar yaşandı.

KÖYÜMÜZDEN 2014 YILI  HACILARI

AHMET TÜRKMEN

HATİCE TÜRKMEN

 HAVA ANA ÖZDOĞAN

HALİT ÖZER

AYNUR ÖZER

OSMAN SARIKAYA

NEVŞİN SARIKAYA 

İBRAHİM İNCE

ŞÜKRİYE İNCE 
0 Yorum - Yorum Yaz


ŞAHİNEFENDİ KÖYÜNDE BAĞBOZUMU ŞENLİĞİ YAPILACAK
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 19-09-2014 

 

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
   
Şahinefendi köyünde bağbozumu şenliği yapılacak

Yöremizin önemli bir geleneksel tarım çeşidi olan bağcılığı canlandırmak, ekonomik gelişme yanında turizme de katkısı olacak bir uğraş olmasını sağlamak adına 2013 yılında 1. sini yaptığımız etkinliğimizi, daha geniş kapsamlı olarak 27 Eylül 2014’ de tekrarlayacağız.

Ürgüp Kaymakamlığı, Ürgüp Belediyesi, Tesan Anadolu Öğretmen Lisesi ve muhtelif kurumların destek ve katılımlarıyla icra edilecek bu etkinliğimizi, Kapadokya bölgesinde örnek bir etkinlik olarak, turizm sektörüne yeni bir boyut getirmesini de hedefleyerek, aşağıdaki program dahilinde gerçekleştireceğiz.

27 Eylül Cumartesi:

08.00 - Bir otobüs yerli turist kafilesi ile Ürgüp’ ten Şahin Efendi Köyü’ ne hareket edilecek.

 

08.30 – 10.30 Şahin Efendi Köyü Sebosos Ören Yerine yakın bir bağda, bağ bozulması ve köy kahvaltısı yapılması. Turistler kendilerine verilecek makas ve sepetler ile bizzat çalışacaklar.

10.45 – 13.00 Şahin Efendi Köyü İlkokul bahçesinde, en iyi bağlar ödül töreni (Ziraat Mühendislerinden oluşan ekip tarafından seçilmiş bağlar, Cumhuriyet Altınları ile ödüllendirilecekler.)

                    Kaymakam, Belediye Başkanı vb. mülki amirlerin, katılım ve konuşmaları, folklor ekipleri ve müzik eşliğinde yemek, üzüm, köy baklavası ikramı yapılacaktır.

13.00 – 14.00 Turist kafilesi ile pekmez kaynatma alanına intikal edilmesi.                                                                                               

                     Pekmez kaynatma ve tatma etkinliği.
0 Yorum - Yorum Yaz

BAYRAK REKABETİ    27.09.2014

Komşu taraftarların bayrak rekabeti

 

 

 

 

                                              

 

 

 

 

KOMŞU TARAFTARLARIN BAYRAK REKABETİ                                                      

Türk sporuna damga vuran ve "Zıt Kardeşler" olarak adlandırılan 

Fenerbahçe ile Galatasaray ’ın yüzyılı

geçen rekabeti birçok ilginç olaya tanık oldu. 

Ürgüp evleri toplu konutlarında karşılıklı oturan

komşular tuttukları takımların bayraklarını evlerinin önündeki bahçeye diktiler.

Geriden bakıldığında ezeli iki rakip futbol takımının

derneği gibi görünen evlerin önündeki bayraktan

ilki Fenerbahçe taraftarı olan komşu tarafından

dikildi, ardından galatasaraylı taraftar kendi evinin

önündeki bahçeye galatasaray bayrağı dikerek

104 yıllık ezeli rekabet Ürgüp Evlerinde objektiflere böyle yansıdı.

 
0 Yorum - Yorum Yaz


ŞAHİNEFENDİ KÖYÜNDE YAĞAN DOLU EKİNLERİN ARASINI DOLDURDU.

ÇUKUR YER VE YASSIDAĞI MEVKİİNDE YAĞAN DOLU EKİNLERE ZARAR VERMEDİĞİ TESPİT EDİLMİŞTİR.


(RESİMLER:SUAT ÖZ)

DOLU PATATES TARLALARINDA KAR GÖRÜNTÜSÜ VERDİ.

KÖYÜMÜZDE SAĞANAK YAĞIŞDA DEVAM ETMEKTEDİR.
                                                                                                07.06.2010

 
0 Yorum - Yorum Yaz               TUĞRA BAKLAVA BÖREK UNLU MAMÜLLER
    Hemşehrilerimizden Galip Özdoğan oğlu Fatih Burak Özdoğan Baklava Börek ve Unlu Mamüller üzerine TUĞRA BAKLAVA BÖREK isimli dükkan açmışlardır. Taze Baklava Börek ve Unlu Mamüller hemşehrilerimize özel fiyatlarla sunulmaktadır.
Adres: Fatih Caddesi No:137/A Keçiören-Ankara
Tel: 0312 361 21 22 Gsm.0541 384 11 21
   
Hemşehrimizin açmış olduğu işyerine bol kazançlar dileriz.
                                     Şahinefendi Köyü Derneği Yön.Kurulu
DERNEĞİMİZE ZİYARET    25.11.2012

Hemşehrilerimizden Sn.Bekir Erdoğan 04.11.2012 tarihinde derneğimize değerli 2 saatini ayırarak derneğimizde bulunan hemşehrilerimiz ile sohbet ziyaretinde bulunmuştur.Kendisine sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.
0 Yorum - Yorum Yaz


  KÖYÜMÜZDE BAĞ BOZUMU ŞENLİĞİ YAPILDI

Şahinefendi Köyü Muhtarlığı ile Sosyal Yardımlaşma Derneği'nin düzenlediği ve iş adamı Bekir Erdoğan'ın maddi ve manevi destekleriyle 21 Eylül 2013 tarihinde yapıldı.

Bağ bozumu (en iyi bağ ve üzümü) şenliğine Ürgüp Kaymakamı adına Avanos Kaymakamı Mustafa Eldivan, Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız,Nevşehirliler Fedarasyonu Başkanı ile yönetim kurulu üyeleri,Nevşehirli Köy Dernek Başkanları,Kaymakamlığın ilgili bölümlerin yöneticileri,Siyasi Parti Temsilcileri ve Şahinefendi'li hemşehrilerimizin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.Ayrıca ilköğretim öğrencilerimizin (Anasınıfı 1-8 sınıfları) tüm kırtasiye ihtiyaçları ile 75 öğrencimize (çanta,beslenme,suluk) 1-4 sınıfların yardımcı kitapları hediye edilmiştir.Bağışı üyelerimizden Tuncay Türkmen,Zekeriye Akkan,Özcan Sütay ve Prof.Dr.Metin Kamil Ercan yapmışlardır.

En iyi üzüm bağı ve üzümü yarşmasına 29 üretici başvurmuş 23 üreticinin bağı değerlendirmeye alınarak sıralama yapılmıştır.Değerlendirme sonucu;

Birinci Hasan Akyol Ödülü 2.000.TL

İkinci Erkan Aydere Ödülü 1.500.TL

Üçüncü Nevzat Özder Ödülü 1.000.TL

Dördüncüden itibaren ilk 10 üreticiden 4 kg pekmez karşılığı 25.TL den Bekir Erdoğan tarafından , Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız'da yine ilk 10'a giren üreticiye kg 25 TL den 10 kg pekmez alarak ödüllendirmiştir.

Birinci olan üreticimiz Hasan Akyol ödül bedelini köyümüz cami ve köyümüz tarihi eselerinden pınar çeşmesine bağış yapmıştır.İlk on sıralama aşağıdaki gibi olmuştur.

S.no Adı Soyadı Puanı

1 Mustafa Sütay 210

2 Bilal Eren 206

3 Necati Erdoğan 200

4 İbrahim Öztürk 198

5 Abdullah Tatar 198

6 Hasan Zengin 197

7 Veysel Ulus 195

8 İzzet Arslan 194

9 Mehmet Pehlivan 194

10 Kuddusi Taşkın 186

ŞAHİNEFENDİ KÖYÜ 1.BAĞ BOZUMU ŞENLİĞİ

Köy muhtarlığı öncülüğünde Derneğimiz katkılarıyla ''En iyi üzüm bağı'' olan üreticiye ödüllü şenlik düzenlenecektir. Başvuru Köy Muhtarlığına 13 Eylül 2013 tarihine kadar yapılacaktır.En iyi üzüm bağı 'nın seçimini katılanların arasından Ürgüp İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından seçilecektir. Ödül dağılımı aşağıdaki gibi olacaktır.

1.En iyi üzüm bağı sahibine 2.000.-TL

2.En iyi üzüm bağı sahibine 1.500.-TL

3.En iyi üzüm bağı sahibine 1.000.-TL

En iyi üzüm bağı sahibi seçimi 21 Eylül 2013 Cumartesi günü 09:30-12:30 Köyümüz ilkokulu bahçesinde yapılacaktır.

Not 1 : 2014 yılından itibaren Köyümüzde En iyi Kayısı yetiştiricisi 2.En iyi üzüm bağı ve ürünü olan üreticimize ödüllü şenlik yapılacaktır.

Not 2 : Şenliğe Ankara'dan katılmak isteyenler 18 Eylül 2013 tarihine kadar Derneğimize başvurmaları gerekmektedir.

Gidiş tarihi: 20 Eylül 2013 Saat 20:00

Dönüş tarihi: 22 Eylül 2013 Saat 15:00

(1 kişi gidiş dönüş ücreti 50,00 TL dir)

Tüm hemşehrilerimizin davetlidir.

Gıda Yardımı ve Ziyaret

Derneğimiz öncülüğünde hayırserver hemşehrilerimizin katkılarıyla hazırlanan 55 adet Gıda Paketi dağıtımı köyümüzde yapılmıştır.Hayırsever hemşehrilerimize ve emeği geçen tüm hemşehrilerimize teşekkür ederiz.Ayrıca dernek yöneticileri hemşehrilerimizden Mehmet Özdemir i kalp ameliyatı olmasından dolayı evinde ziyaret etmişlerdir.

DERNEK BAŞKANININ BİRLİK BERABERLİK MESAJI

Şu an hayatta, en önemli olan şey sizce ne? Hiç düşündünüz mü?Mesela bazıları para diyor Sağlık olmadıktan sonra paranın ne anlamı var ki?Bu hayatta her şey bir çark sistemi gibi bence Her şey anında işlerse bu çark sistemi döner Bunu hayatta şöyle özetleyebiliriz Sağlık en büyük çark Mutluluk ondan sonraki en büyük çark ve bu böyle uzayıp gidiyor Peki bunlar bir bütün olmasaydı işleyebilir miydi? Hayır tabiî ki deişlemezdi

Kısacası birlik ve beraberliğin önemi üzerinde durmak istiyorum Birlik ve beraberlik olmasaydı kim bilir şu an nerelerde olurduk? Neden diyeceksiniz İlk çağlara gidelim İnsanlar ağaç oyuklarında yaşıyorlardı İnsanlar bir araya gelmeseydi kültürel etkileşimler olmasaydı kim bilir biz şu an belki de daha bilgisayarı bile icat edemezdik Bırakın bilgisayarı ticaret,ekonomi,diplomasi ve hayatımızın her alanına etki ederdi Atalarımız bakın birliğe birkaç atasözü söylemişler:’’Bir elin nesi var iki elin sesi var’’, ‘’Birlikten kuvvet doğar’’ gibi pek çok atasözümüz vardır.Bizlerde birlik ve beraberliğimizi derneğimiz aracılığı ile hemşehrilerimize yaşatmak istiyoruz.Dernek hiç kimsenin şahsı işyeri yada kullanım alanı değildir.Kendisini Şahinefendi'liyim diyen herkezin yeridir.Üye olan hemşehrilerimizden üye olmayan hemşehrilerimize üye olmaları konusunda ısrarcı olmalarını ve boş zamanlarında derneğimizi ziyaret etmelerini rica ediyorum. Dilek öneri ve şikayetlerinizi sitemizin dilek, öneri ve şikayetlerim bölümünden veya direk olarak bildirebilirsiniz. Dilek öneri ve şikayetleriniz yönetim kurulumuz haricinde kişilerle paylaşılmayacaktır. 11.08.2013

Saygılarımla,

Durmuş TEKİN

İFTAR YEMEĞİ

04/08/2013 Pazar günü yapılan iftar yemeğine katılan Nevşehir Dernekler Federasyonu Yönetim Kurulu'ne ve Ankara'da bulunan Nevşehir köy dernek yöneticilerine, katılan tüm hemşehrilerimize teşekkür ederiz. Fotograf albümleri sayfasından iftar yemeği resimlerine bakabilir aşağıdaki linke tıklayarak videoları izleyebilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=ntsC_gLKBrM

http://www.youtube.com/watch?v=s8RsLg1rJA8

http://www.youtube.com/watch?v=-iKcgaDFrfk

ŞAHİNEFENDİ'Lİ EN ÇOK HANGİ TAKIM TARAFTARI VARDIR ANKETİ

Sitemizin anketler bölümünden hangi takım taraftarı iseniz oyunuzu kullanabilirsiniz.

KUDRET ÖZTÜRK HASBAHÇE VE MÜZESİ

Hemşehrilerimizden (Karaaligil) Kudret Öztürk 'ün köyümüzde bulunan evinin bir bölümünü geçmişte kullanılan tarımsal alet ve edavatların müzesi olarak ayırmıştır.Dernek yönetimi olarak kendisine başsağlıgı ve müzesini ziyarete gittiğimizde çekmiş olduğumuz tanıtım videosunu aşağıdaki linke tıklayarak izleyebilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=c7EX4wB3XAQ

RAMAZAN PAKETİ VE ÇOCUKLARA KIYAFET DAĞITIMI

Derneğimiz öncülüğünde hayırserver hemşehrilerimizin katkılarıyla hazırlanan 55 adet Ramazan Paketi ve 38 adet çocuğumuza ayakkabı,pantolan ve tisört kıyafetleri dağıtımı köyümüz okulunda yapılmıştır.Hayırsever hemşehrilerimize ve emeği geçen tüm hemşehrilerimize teşekkür ederiz.

NEVŞEHİR YENİ YOLLARINA KAVUŞUYOR

Özel İdare Genel Sekreteri Abdulkadir Tatar yol çalışmlarını incelediler, önce Ürgüp Dervent vadisindeki 8 km lik yolu ziyaret ettiler, Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız da bu ziyarete eşlik etti, yapılan görüşmede yolun en kısa sürede bitirileceğini belirtti.

Ayrıca Ürgüp-Şahinefedi köyü arasındaki asfalt ve yol genişletme çalışmalarda devam etmektedir.Şuan itibariyle Cemil köy Taşkınpaşa köyü arası asfaltlanmış olup çalışmlar devam etmektedir.

OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL SONUCU

09.06.2013 Tarihinde yapılan Genel Kurul Sonucunda Yönetim Kurulu Görev Listesi Aşağıdaki gibi oluşmuştur.

YÖNETİM KURULU

ASİL YEDEK

1-DURMUŞ TEKİN 1-ALPARSLAN ÖZDOĞAN

2-TAMER PEKTAŞ 2-MUSTAFA OCAK

3-ÖZCAN SÜTAY 3- İBRAHİM DİKMEN

4-ZEKERİYA AKKAN 4- YUNUS EMRE KAYA

5-HALİT DEMİR 5- ALİ OSMAN YAVUZER

DENETİM KURULU

ASİL YEDEK

1-ZEKERİYA GÜRBÜZ 1- DOĞAN ÖZMEN

2-MEHMET ÖZMEN 2- İHSAN DEMİR

3-HÜSEYİN BAŞER 3- HİDAYET ÖZDOĞAN

DİSİPLİN KURULU

ASİL YEDEK

1-EMİR TAŞPINAR 1- ABDULLAH ÖKTEM

2-HAMDİ ÖZDOĞAN 2- EMRE ŞEN

3-FİKRET DURAN 3- EMRE TAŞPINAR


 
Ziyarete Prof. Dr. Metin Kamil Ercan, Doç. Dr.M. Başaran Öztürk, öğretim görevlisi Mustafa Karaca, Dernek Başkanı Durmuş Tekin köy muhtar vekili Hasan Akyol ve yönetm kurulu üyeleri ile Nevşehir Valiliği AB Bürosu Koordinatörü Serkan Başer katıldı. 

Ziyarette heyet Ahiler Kalkınma Ajansı ile Şahinefendi Köyü Turizm, Kültür,  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği işbirliğinde hazırlanan Kültür merkezi projesi hakkın da Vali Savaş'a bilgi verdi.
0 Yorum - Yorum Yaz

CENAZE YIKAMA ARACI    25.01.2011

 

KÖY HALKIMIZDAN YUSUF TEZCAN IN KARDEŞİ MEHMET İŞ TEZCAN IN 

        OĞLU CENGİZ İŞ TEZCAN KÖYÜMÜZE SEYYAR CENAZE YIKAMA VE MORG 

  SİSTEMİ OLAN BİR KARAVAN HİBE ETMİŞTİR. ALLAH HAYIRLARINI 

               KABUL ETSİN DİYOR, TÜM ŞAHİNEFENDİ HALKI OLARAK,   

                       TEŞEKKÜR EDİYORUZ.
ekleyen:Hasan Özmen
0 Yorum - Yorum Yaz


                                      

KÖYÜMÜZ-ÜRGÜP ARASI NA YENİ ASFALT KAPLAMA YAPILDI.

HAYIRLI OLSUN .

 KAPLAMA YENİ OLDUĞU İÇİN MICIRLI YOLDA SÜRÜCÜLERİN HIZ KONUSUNDA DİKKATLİ OLMASI GEREKMEKTEDİR..

         Kaymakamımız Sayın Tuğba YILMAZ köy ziyaretlerini Şahinefendi köyü ile devam etti. Şahinefendi köyünde Muhtar Nurettin TEKİN ,Şahinefendi Köyü Turizm ,Kültür,  Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Dernek Başkanı Sayın Durmuş TEKİN ve halk tarafından karşılanan Sayın Kaymakamımız kendisini karşılamaya gelen engelli vatandaş İbrahim DİKMEN ile bir süre sohbet ederek herhangi bir konuda ihdiyacının olup olmadıgı hakkında bilgi aldı. Köy Konağına geçerek   Köy Muhtarından  Köyün sorunları hakkında bilgi alan Sayın Kaymakamımız Köy okulunu ziyaret ederek Şahinefendi Köyü Turizm ,Kültür,  Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği tarafından öğrencilere yardım amaçlı dağıtılan yardımcı kitap ve test yayınlarını inceleyerek dernek yönetimine katkılarından dolayı teşekkür etti.Hane ziyaretlerinde bulunan Sayın Kaymakamımız Sobesos Antik Kent Kültür merkezini ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.Sayın Kaymakamımıza ziyaret sırasında Kurum Müdürleri de eşlik etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
0 Yorum - Yorum Yaz


AK Parti Nevşehir Milletvekilleri yaptıkları ortak açıklamada, il tarihinde ilk defa patateste yaşanan don afeti nedeniyle zarar gören çiftçilerin sorunlarına çözüm bulabilmek için çaba harcadıklarını söyledi.

AK Parti Nevşehir Milletvekilleri yaptıkları ortak açıklamada, il tarihinde ilk defa patateste yaşanan don afeti nedeniyle zarar gören çiftçilerin sorunlarına çözüm bulabilmek için çaba harcadıklarını söyledi. Dondan dolayı 22 bin hektarlık bir alanda ekim yapılan 36 köyde 591 çiftçinin zarar gördüğü tahmin ediliyor.

AK Parti Nevşehir Milletvekilleri Ahmet Erdal Feralan, Murat Göktürk ve Ebubekir Gizligider tarafından yapılan ortak açıklamada, şu görüşlere yer verildi: "Kasım ayı içerisinde ağırlıklı olarak Derinkuyu, Ürgüp, Acıgöl ve Nevşehir merkez ilçemizin güney kısımlarında meydana gelen ve özellikle patates çiftçimizin mağduriyetine neden olan don olayı ile ilgili olarak ilçe tarım müdürlüklerimiz ve il tarım müdürlüğümüz tarafından hasar tespitlerine geçtiğimiz hafta başlandı. Önümüzdeki hafta itibariyle bitirilecektir. Yaklaşık 22 bin hektarlık bir alanda 591 çiftçimizi, 36 köyümüzü etkileyen ve bugüne kadar yöremizde bu mevsimlerde yaşanmamış toprak altındaki patatesin donması afeti karşısında, bizim de girişimlerimizle, bakanlığımız ve hükümetimiz gerekli çalışmaları başlatmıştır. Nevşehir milletvekilleri olarak bizler; bugün olduğu gibi, bundan sonra da çiftçilerimizin dertlerine çözüm ortağı olmaya devam edeceğiz. "
0 Yorum - Yorum Yaz


 

Köyümüz de bu yıl kış çok çetin geçiyor. Kar kalınlıgı yer yer bir metreye ulaştı.Köy ile Ürgüp arası ulaşım zorlukla sağlanıyor.

Depolar daki patatesler donma telikesine karşı önlem alınıyor.

 Not: Diğer görüntüler Manzaralar bölümüne yüklenmiştir.
0 Yorum - Yorum Yaz


 

 Ürgüp Şahinefendi Köyü Turizm Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenmekte olan ağaç dikme şenliğinin 6.sı 14 Nisan 2012 tarihinde Nevşehir Valimiz; Abdurrahman SAVAŞ, Nevşehir Garnizon Komutanımız; Albay Turgay ARAS, Milletvekilimiz; Murat GÖKTÜRK, Kaymakamımız Tuğba YILMAZ, Belediye Başkanımız; Fahri YILDIZ, Başdere ve Mustafapaşa Belediye Başkanları ile Daire Müdürleri ve halkın katılımı ile gerçekleştirildi.

Şahinefendi Köyü Turizm Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından Yapılan şenliğe Ankara da yaşayan Şahinefendili 120 Kişi ile köy halkının girişimleri ile toplanan 10.000 adet fidan (çam,badem,mahlep,ıhlamur,iğde,diş budak) dikimi yapılmıştır.

1 Yorum - Yorum Yaz


Köyümüz ilköğretim okulunda 26 şubat 2012 pazar günü maddi hasarlı yangın meydana gelmiştir.Olayın meydana geldiği zamanda eğitim öğretim olmaması öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizin olumsuzlukla karşılaşmamaları en büyük tesellimizdir.Tüm hemşerilerimize geçmiş olsun dileklerimizi sunarız. Eğitim ve öğretim 1.03.2012 perşembe gününe kadar ara verilmiştir.Ürgüp Kaymakamlığı eğitim öğretimin devam edebilmesi için ilk etaptaki tedbir için boya tadilat malzemesini temin etti,işçilik giderini de derneğimiz üslenerek yavrularımızın okula devamı sağlanacaktır.Kesin çözüm içi Valiliğimiz ve kaymakamlığımız tarafından özel idareden ödenek çıkarılarak yıl sonunda yaptırılacaktır.Tüm hemşerilerimize duyurulur. DERNEK YÖNETİMİ


1 Yorum - Yorum Yaz


   

Sayın Şahinefendi Köyü Derneği Üyeleri ve Tüm Hemşerilerimiz

  23.01.2011 Pazar günü dernek merkezinde 4. Olağan genel kurulumuz yapılmış olup, yeni yönetim kurulumuz seçilmiş ve genel kurulumuz kararlar almıştır.Bu kararları sizlere yazılı olarak en kısa sürede ulaştırılarak bilgilerinize sunulacaktır.

Sizlerle alınan kararlar ve gelişmelerin bazılarını öncelikli olarak paylaşmak istiyoruz.

1- 2004 yılında kurulan derneğimizin ismini en geniş kapsamlı tutarak bugün faydasını görmüştür.Şöyle ki kültür ve turizm başlığı altında yönetimimiz Avrupa Birliği’nden köyümüzün gelişmesi ve kalkınması için karşılıksız Hibe Projesi’ni başlatmıştır.

  Son gelişmelerini bu genel kurulda katılımcılara projeyi hazırlayan Ahi Evran Üniversitesi Öğretim Üyesi Mustafa Karaca sunum yaparak bilgilendirmişlerdir.Proje de 17 adet konu köyümüz sınırları içinde gerçekleştirilecektir.Mali potresi 100 bin ile 500 bin Euro karşılığı bütçeli bir çalışmadır.Bütçenin %60 ı etkinlik ve yatırım (köyümüze) kalan %40 ı da derneğimiz bütçesine doğrudan aktarılacaktır, derneğimizde bunu yine köyümüz ve kentte yaşayanların hizmetine sunulacaktır.Projenin gerçekleşmesine uğraş veren dernek yönetimi ve özellikle üyemiz,hemşerimiz Prof.Dr. Metin Kamil ERCAN ‘ın büyük katkı ve destekleri vardır.Sizlere ileri ki günlerde projenin onaylanması durumunda en geniş şekli ile bildirilecek ve katılımcılığınız istenecektir.

2-Hepinizin bildiği üzere köyümüzün geçim kaynağı olarak patates üretiminden sağlanmaktadır.Gün geçtikcede hem üretim hem de parasal değerinin karşılığını bulamamaktadır.

  Onun için derneğimizde tarımsal alan dışında kalan tüzel kişi(muhtarlık) hazine ve özel mülkiyet arazisinde alternatif ceviz,badem,elma üretimi için proje çalışmaları başlamıştır.Yine son gelişmeleri Tarım Bakanlığı’na başvuru yaparak Hibe Projesi’ni derneğimiz adına ilgili şirket yetkilisi Ahmet Bulut Bey genel kurulu bilgilendirmişlerdir.Sonuç olarak proje toprak analizi noktasında olduğu, sonuçlandığında sizlere gerekli bilgi ve belgeler sunulacaktır.

  Bu projenin de gerçekleşmesi halinde derneğimize, muhtarlığa ve özellikle köyde toprak sahibi olan hemşerilerimize yukarıdaki kültür turizm projesi gibi ekonomik faydalar sağlayacaktır.

3- 4. Olağan genel kurul sonucunda 01.01.2011 ile 31.12.2012 yılına kadar yeni yönetim kurulumuz aşağıdaki şekilde olmuştur.

  Tüm üyelerimizin ve hemşerilerimizin bilgisine ve takdirine sunuyoruz.

                                                                        YÖNETİM.

 YÖNETİM KURULU ÜYELERİ(ASİL)

Durmuş Tekin, Sami Sakin,Tamer Pektaş,Ziya Ocak,Mehmet Özmen

 

 YÖNETİM KURULU ÜYELERİ(YEDEK)

Şuayıp Yavuzer, Mustafa Özen, Ömer Şişman, Özcan Sütay, Necmi Beder

 

 DENETİM KURULU ÜYELERİ(ASİL)

A.Muammer Korkmaz,Cengiz Göncü, Halit Demir

 

DENETİM KURULU ÜYELERİ(YEDEK)

Mevlüt Yavuzer,Süleyman Daldemir, Galip Özdoğan

 

DİSİPLİN KURULU ÜYELERİ(ASİL)

Bekir Kaya,Kemalettin Çankaya,Metin Gürbüz

 

DİSİPLİN KURULU ÜYELERİ(YEDEK)

İsmail Erol,İlhan Yol,Emir Taşpınar 
0 Yorum - Yorum Yaz


 

 KÖYÜMÜZ OKULUNDA MADDİ HASARLI YANGIN ÇIKMIŞTIR..

 OKULUMUZUN KALORİFER DAİRESİNDE MEYDANA GELEN YANGINDA OKULUN HAFTASONU TATİLİNDE OLMASI SEBEBİYLE HİÇ BİR CAN KAYBI OLMADIĞI ÖĞRENİLMİŞTİR.

ÜRGÜP KAYMAKAMI TUĞBA YILMAZ VE ÜRGÜP İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ ŞÜKRÜ KARABİBER OLAY SONRASI KÖYÜMÜZ OKULUNDA İNCELEMELERDE BULUNDU.

 27.02.2012 PAZARTESİ GÜNÜ EĞİTİME ARA VERİLMİŞTİR.. DAHA SONRA Kİ GÜNLERDE İSE EĞİTİME ÜRGÜP OKULLARINDA DEVAM EDİLECEĞİ BİLGİSİ VERİLDİ... 

 
0 Yorum - Yorum Yaz


 
Vali Savaş, Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Şahinefendi köyü sınırlarında, yaklaşık 9 yıl önce ortaya çıkarılan Sobesos Antik kentindeki kazı çalışmalarını Müze Müdürü Arkeolog Murat Gülyaz ile yerinde inceledi.
Kazı alanında rastlanan eserleri inceleyen Vali Savaş, kazı çalışmaları hakkında Gülyaz'dan bilgi aldı. Sobesos Antik Kentinin Nevşehir ve Kapadokya yöresi ve bölge turizmi açısından önemine dikkati çeken Vali Savaş, buradaki kazıların, bölgenin tarihi ve kültürel zenginliklerinin ortaya çıkarılması açısından da önem arz ettiğini ifade etti.
Gülyaz ise kazıları 20 kişilik bir ekiple yürüttüklerini, kazı alanında bugüne kadar geç Roma dönemine ait mozaikli toplantı salonu, hamam, erken Doğu Roma dönemine ait 2 şapel ve 100′ü aşkın mezar bulunduğunu anlattı.0 Yorum - Yorum Yaz


Konya’da Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenen Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’ında katıldığı Dünya Çevre Günü ve  Çevre Haftası etkinlikleri çerçevesinde Türkiye’de 100’e yakın belediyeye çöp aracı hediye edildi.

Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan değerlendirmeler neticesinde  başarılı çalışmalar ve projeleri ile 100’e yakın belediyeye tam donanımlı, son teknoloji ürünü modern çöp araçları dağıtıldı. Ürgüp Belediyesi de çevreye olan duyarlı çalışmaları ve projeleri ile çöp araçlarından birini almaya hak kazandı. Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN ve  Çevre ve Orman Bakanı Veysel EROĞLU   tarafından bizzat dağıtılan çöp araçlarını belediye başkanları teslim aldı. Ürgüp Belediyesi’nin çöp aracını Ürgüp Belediye Başkanı Fahri YILDIZ teslim aldı. Başkan YILDIZ; Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenen ,  Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından, çevreye yönelik başarılı çalışmalarımız neticesinde ödüllendirilerek çöp kamyonumuzu teslim aldık. Sayın Başbakanımıza ve Sayın Bakanımıza Ürgüp Belediyesine layık görmelerinden ötürü Ürgüp ve Ürgüp’lü hemşehrilerim adına teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.
0 Yorum - Yorum Yaz


  KÖYÜMÜZ CENAZE YIKAMA ARACI HİBE EDİLMİŞTİR

ÇOK KIYMETLİ HEMŞERİLERİMİZDEN CENGİZ İŞ (Tezcan)

TARAFINDA GEZİCİ VE TAM TEŞEKKÜLLÜ CENAZE YIKAMA

ARACI HİBE ETMİŞTİR.

KENDİSİNE EN İÇTEN DUYGULARLA TEŞEKKÜR EDER,SAYGILAR SUNARIZ.

ALLAH HAYRINI KABUL ETSİN.

                                             DERNEK YÖNETİMİ.
0 Yorum - Yorum Yaz


Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden edinilen bilgilere göre, Nevşehir ili ve çevresinde hava sıcaklığı -3 ila 10 derece altında olacak. Kar yağışına rastlanmayacak.
Nevşehir ili ve çevresi için 3 günlük hava raporu:

30 Aralık Çarşamba: Çok Bulutlu; En düşük hava sıcaklığı 6, en yüksek hava sıcaklığı 2 derece

31 Aralık Perşembe: Parçalı Bulutlu; En düşük hava sıcaklığı -3, en yüksek hava sıcaklığı 9 derece

1 Ocak Cuma: Parçalı Bulutlu; En düşük hava sıcaklığı 3, en yüksek hava sıcaklığı 10 derece
0 Yorum - Yorum Yaz


Nevşehir’de 12 gram Captagon tabir edilen uyuşturucu hap ve 3 gram kenevir tohumu ele geçirildi.

Edinilen bilgilere göre Nevşehir’de polis ekipleri, yaptıkları istihbarat çalışmalar kapsamında, uyuşturucu madde sattıkları ve kullandıklarını tespit ettiği M.B., M.Y., M.U. ve R.H. isimli şahısları yakaladı.

 

Merkez – Nar Ilıca caddesi üzerinde yakalanan şahıslardan M.U. ve R.H.’nin evlerinde ve üstlerinde yapılan aramalarda 12 gram Captagon tabir edilen uyuşturucu hap, 3 gram kenevir tohumu, 2 adet kurusıkı tabanca ve 16 adet fişek ele geçirildi.

 

Şüpheliler göz altına alındı. Olayla ilgili tahkikatın devam ettiği bildirildi
0 Yorum - Yorum Yaz


Kapadokya’da birçok otel, peribacası ve kayadan oyma pansiyonlar ve yeraltı eğlence merkezlerinde yılbaşı için çeşitli kutlama programları düzenleniyor.

 Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen yerli turistlerin yanı sıra çok sayıda Uzakdoğulu ve Avrupalı turist yeni yıla Kapadokya’da giriyor

Kimi yerli ve yabancı turistler, otantik ve modern imkanlarla donatılmış mekanlarda yeni yıla girebilirken, 4 ve 5 yıldızlı otellerde düzenlenecek olan Yeni Yıl Galası programlarında konuklar için yılbaşı özel yemeği, yerli ve yabancı içki, canlı müzik, dans gösterileri ve oryantal gibi aktiviteler sunuluyor.

Yeni yıla daha farklı bir mekânda girmek isteyen turistler için ise bölgedeki yeraltı kayadan oyma eğlence merkezlerinde Türk geceleri düzenleniyor.

Konuklarını büyüleyici bir atmosferde ağırlayacak olan Kapadokya’da oteller şimdiden yılbaşına hazır ve yılbaşı öncesi hazırlıklarını tamamladı.
0 Yorum - Yorum Yaz


Kapadokya'da Yerli ve Yabancı Turistler yeni yılı Anatolian Balloons'un gerçekleştirdiği yeni yıl balosu ile girdi
Kapadokya'da, balonda yeni yıl balosu düzenlendi. Bir grup yerli ve yabancı turist yeni yılı balonla gökyüzünde karşıladı.
Türkiye'nin peribacaları ve balon turları ile önemli turizm merkezlerinden Kapadokya'da yerli ve yabancı turistler, yeni yıla balonla gökyüzünde dansöz ve şampanya ile girdi.
Kapadokya'da sıcak hava balonlarıyla turlar düzenleyen Anatolian Baloons, balon firması, yeni yıla otantik bir mekanda girmek isteyenlere farklı bir seçenek sunmak amacıyla balonda yeni yıl balosu düzenledi. Yeni yıla dakikalar kala havalanan balonda dansöz oynatıldı.
Balondaki yeni yıl balosuna katılan bir grup yerli ve yabancı turist, 450 avro ödeyerek, yeni yılı gökyüzünde, yerden yaklaşık 100 metre yükseklikte, geri sayım yapıp, çığlıklar arasında şampanya patlatarak karşıladı.
Balon Pilotu Alparslan Uluer , geçtiğimiz yıllarda da yılbaşı için özel turlar düzenlediklerini ancak hava muhalefeti nedeniyle ilk kez böyle bir turu gerçekleştirebildiklerini söyledi.
Uluer, "Her zaman yerli ve yabancı turistlere sabah erken saatlerde Kapadokya Bölgesi'ni gökyüzünden gezdiriyoruz. Yılbaşı için düzenlediğimiz bu parti bizim için de konuklarımız için de oldukça heyecanlı oldu" dedi.
Partiye katılan Alman turistler Annelie Schulz ve Darinka Brandt da, Noel tatillerini geçirmek için geldikleri Türkiye'de çok farklı bir heyecan yaşadıklarını belirterek, "Bu yılbaşı gecesini ömrümüz boyunca unutmamız imkansız. Bizler için çok farklı bir deneyim oldu" şeklinde konuştu.
Yeni yılı balonda karşılayan yabancı turistlerden Alman turistler Annelia Schuts (35) ve Darinka Brant (31) unutamayacakları bir gece yaşadıklarını ifade etti.0 Yorum - Yorum Yaz


Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Şahin Efendi köyünde ağaçlandırma çalışmaları bu yıl da sürdü.

Ankara’da faaliyet gösteren Şahin Efendi Köyü Derneği ve Şahin Efendi Köyü Muhtarlığı tarafından Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Şahin Efendi Köyünde 3 bini badem, 5 bin mahlep olmak üzere 8 bin ağaç dikildi.

 

Şahin Efendi köyünde düzenlenen ağaç dikim törenine Nevşehir Valisi Osman Aydın’ın yanı sıra Nevşehir Milletvekili Mahmut Dede, İl Garnizon Komutanı Jandarma Albay Turgay Aras, Ürgüp Kaymakamı Çetin Oktay Kaldırım, Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız, Mustafapaşa Belediye Başkanı Levent Ak, Nevşehir Çevre ve Orman İl Müdürü Eren Bircan, Ürgüplü İşadamı Bekir Erdoğan, Şahin Efendi Köyü Turizm Kültür Sosyal Yardımlaşma Derneği  Başkanı Durmuş Tekin, Şahin Efendi Köy Muhtarı Nurettin Tekin, Ürgüp TESAN Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri ile birlikte çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Nevşehir Valisi Osman Aydın törende yaptığı konuşmada “Bu yıl fidan dikimi yapılmasıyla kalmayıp fidanlara bakmak, sulamak ve gelişmelerini sağlamak için özen göstermeliyiz. Nevşehir'de orman alanı çok az.  7 bin hektar orman alanımız bulunmakta bu bakımdan bu alanları genişletip gerekli bakımlarını yapmalıyız. Bu yıl ağaç dikiminde beklenen fidan dikiminde beklenen hedeflerin üzerine çıktık. Dünyada orman alanlarını genişleten az sayıda ülkelerin içerisindeyiz. Bu nedenle Şahin Efendi köyüne fidan dikiminde emeği geçen tüm vatandaşlarımıza teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

 

Şahin Efendi Köyü Turizm Kültür Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Durmuş Tekin ise şuana dek 40 bine yakın ağaç diktiklerini söyledi ve katkı ve katılım sağlayan herkese teşekkür etti.

 

Ağaç dikim töreninden sonra katılımcılara Teşekkür belgesi verildi ve yemek ikramında bulunuldu.

http://www.haber50.com/261386_Sahin-Efendi-Koyunde-Agaclar-Toprakla-Bulustu.html
0 Yorum - Yorum Yaz
VALİ AYDIN ŞAHİN EFENDİ KÖYÜNDE

Nevşehir Valisi Osman Aydın Ürgüp Şahin Efendi köyünde ağaç dikerek, köye ziyarette bulundu. Valimiz yaptığı konuşmada, bu yıl yaklaşık 3 bin fidan dikimi yapılmasıyla kalmayıp fidanlara bakmak, sulamak ve gelişmelerini sağlamak için özen göstermeliyiz. Nevşehir'de orman alanı çok az 7 bin hektar orman alanımız bulunmakta bu bakımdan bu alanları genişletip gerekli bakımlarını yapmalıyız, bu yıl ağaç dikiminde beklenen fidan dikiminde beklenen hedeflerin üzerine çıktık dünyada orman alanlarını genişleten az sayıda ülkelerin içerisindeyiz bu nedenle Şahin Efendi köyüne fidan dikiminde emeği geçen tüm vatandaşlarımıza teşekkürlerimi iletiyorum. Ziyarete Nevşehir Millet Vekili Mahmut Dede ve İl Garnizon Komutanı Jan. Albay Turgay Aras katıldı. Ayrıca Taşkın Paşa köyünde Selçuklu Devletinden günümüze gelen Cami de incelemelerde bulunup yapılması gereken onarım ve tadilat işleri konusunda talimat verdi.
http://www.nevsehir.gov.tr/haber/vali-aydin-sahin-efendi-koyunde_390.html0 Yorum - Yorum Yaz4. Geleneksel ağaç dikme şenliği 10/04/2010 tarihinde köyümüzde; Nevşehir milletvekili Sn. Mahmut DEDE, Nevşehir Valisi Sn. Osman AYDIN, Ürgüp Kaymakamı Sn. Oktay Kaldırım, Ürgüp Belediye Bşk. Sn. Fahri YILDIZ, köylümüz değerli iş adamı Sn. Bekir ERDOĞAN, köylümüz Gazi Üni. öğretim üyesi Sn. Prof. Dr. Metin Kamil ERCAN, çevre köy muhtarları, Ankara'dan dernek yönetimi ve üyeleri, köyümüz muhtarlık heyeti ve köy halkımız katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

İlki 2006 yılında gerçekleştirilen ağaç dikme şenliklerinde toplamda 40.000 ağaç dikimi gerçekleştirilmiş oldu. Önceki yıllarda dikilen ağaçları gören valimiz Sn. Osman AYDIN "bu tip organizsayonları nice belediyeler yapamazken siz köy olarak başarıyla gerçekletiriyorsunuz" diyerek köyümüz ve köy halkımızı takdir etmiştir.Böyle organizasyonlarda valilik olarak tüm desteklerini vererek katkıda bulunmak için muhtarlığımıza söz vermişlerdir.


Bu yıl dikilen fidanların 5000 adeti badem, 5000 adeti ise mahlep fidanıdır. Ayrıca 2000 adet badem ve 1000 adet mahlep fidanıda köy halkımıza dağıtılarak kendi arazilerine dikmeleri sağlamıştır. köyümüz muhtarlığının ve dernek yönetiminin jesti ile komşu köyümüz olan Taşkınpaşa köyüne 500 adet mahlep ve 100 adet de badem fidanı gönderilmiştir.


1 Yorum - Yorum Yaz

KÖYÜMÜZE OTOBÜS    13.04.2010

ŞAHİNEFENDİ KÖYÜ MUTARLIĞI ÖNCÜLÜĞÜNDE  VE  ŞAHİNEFENDİ KÖYÜ DERNEĞİ DESTEĞİ  İLE KÖYÜMÜZE YOLCU VE ÖĞRENCİ  TAŞIMAK İÇİN OTOBÜS ALINMIŞTIR.

Toplanan patates ve yardımlarla  65.000 Tl. değerinde 2007 model 27.Kişilik ısuzu marka otobüs alınmıştır 27 şubat 2010 dan itibaren seferlerine başlamıştır. Köyümüze ve hemşerilerimize hayırlı olsun.

 SİZ HEMŞERİLERİMİZİN DESTEĞİ İLE  KÖYÜMÜZE OTOBÜS ALINMIŞTIR.
HAYIRLI UĞURLU OLSUN!!!!!

DESTEKLERİNİ ESİRGEMEYEN TÜM HEMŞERİLERİMİZE

TEŞEKKÜR EDERİZ

SEFER SAATLERİ:

ŞAHİNEFENDİ-ÜRGÜP: 08.30

ÜRGÜP-ŞAHİNEFENDİ: 12.15

ŞAHİNEFENDİ-ÜRGÜP: 13.00

ÜRGÜP-ŞAHİNEFENDİ: 17.30

ŞAHİNEFENDİ KÖYÜ MUHTARLIĞI

nurettin tekin
Email nuerttin_tekin50@hotmail.com
Konu
Tarih 26/02/2010
Mesaj sayın dernek yonetıcileri gostermis oldugunuz ilgiden dolayi tesekkürlerimi bir borç bilirim saygilar sunarım muhtar ve yönetimi

--------------------------------------------------
0 Yorum - Yorum Yaz


ÜRGÜP İLÇESİ, ŞAHİNEFENDİ KÖYÜ GELENEKSEL AĞAÇ DİKME ŞENLİĞİ YAPILDI

 

 

 
ÜRGÜP İLÇESİ, ŞAHİNEFENDİ KÖYÜ GELENEKSEL AĞAÇ DİKME ŞENLİĞİ YAPILDI
Ürgüp İlçesi Şahinefendi Köyü Turizm, Kültür, Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneğinin ve Köy halkının geleneksel hale getirdikleri  Ağaç dikme şenliğinin beşincisi bu yıl 9 Nisan 2011 Cumartesi günü gerçekleştirildi.
Ağaç Dikme Şenliğine,Vali SAVAŞ, Garnizon Komutanı J.Albay Turgay ARAS, İlçe Kaymakamı Tuğba YILMAZ,  İlçe Belediye Başkanı Fahri YILDIZ, Ankara’dan  Gazi Üniversitesi İşletme Fakültesi  Öğretim üyelerinden Sayın Prof. Dr Metin Kamil ERCAN,  Doç. Dr  Mustafa KARACA, Doç. Dr. Başaran ÖZTÜRK ve  köy halkı iştirak etti.
 
Tören proğramı ,Şahinefendi Köyü İlköğretim okulu bahçesinde, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması, günün anlam ve önemini belirten konuşmaları ile devam etti.
 
 Daha sonra, Şahinefendi Köyü Turizm , Kültür, Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği tarafından,  Vali SAVAŞ’a ve katılımcı daire amirlerine   teşekkür belgesi verildi
.
Tesan  Anadolu Öğretmen Lisesi Öğrencilerince hazırlanan halkoyunları gösterisinin ardından  davetliler ve köy halkı tarafından ağaç dikimi gerçekleştirildi.

 
0 Yorum - Yorum Yaz


Mustafapaşa Yolu Genişletme Çalışmalarına Başlandı 
 

Ürgüp - Mustafapaşa Yolu genişletilme çalışmaları başladı. Uzun yıllardır bölge halkına ve turistik amaçlı gezi, konaklama için gelen yerli ve yabancı halka ait araçların geçiş güzergahında bulunan, dar ve tehlikeli karayolunun genişletilmesi ve yenilenmesi çalışmaları başlatıldı. Ürgüp-Mustafapaşa arasında bulunan karayolunun genişletme çalışmaları Karayolları 6. Bölge Müdürlüğü'ne ve Nevşehir 67. Şube Şefliğine bağlı ekipler tarafından yürütülecek. Uzun yıllardır  büyük tehlike ve sıkıntılar yaşatan karayolu için Ürgüp ve Mustafapaşa Belediye Başkanları büyük özveri ve gayrette bulundular. Karayolunun genişletme çalışmalarının startını  Karayolları 6.Bölge Müdürü Mustafa KARADEMİR, Ürgüp Belediye Başkanı Fahri YILDIZ,  Mustafapaşa  Belediye Başkanı Levent AK, Ürgüp ve Mustafapaşa Belediye Meclis üyeleri bizzat verdiler.


Ürgüp Belediye Başkanı Fahri YILDIZ; "Öncelikle uzun yıllardır  bazı nedenlerden ötürü bir türlü  hayata geçirilemeyen bu  projenin gerçekleşmesinden dolayı büyük mutluluk duyduğumu belirtmek isterim. Ürgüp ilçesi ile Mustafapaşa Beldesi arasında bulunan 6km’lik bağlantı yolunun genişletme, onarım ve asfaltlama çalışmaları başlatılmış durumda. Maalesef  geçmiş yıllar içerisinde üzülerek söylüyorum bir çok vatandaşımız hayatını kaybetti, bir çok vatandaşımız da maddi kayba uğradı. Ürgüp İlçesi ile Mustafapaşa Beldesi'ni birbirine bağlayan bu karayolunun diğer bir önemli yanı, bölgemize turistik amaçlı karayolu ile gezip görmeye ve konaklamaya gelen yerli ve yabancı turistlerin geçiş  güzergahındadır. İnanıyorum ki bu karayolu bittiğinde  çok daha güvenli ve rahat bir yolculuk yapılacaktır. Bu projenin gerçekleşmesinde başta Ulaştırma Bakanımız Sayın Binali YILDIRIM’a, Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit TURHAN’a, Nevşehir Milletvekillerimize, çalışmalarından dolayı Karayolları  6. Bölge Müdürümüz Mustafa KARADEMİR’e, Nevşehir 67. Şube Şefliğine ve Ürgüp, Mustafapaşa halkımıza duyarlılıklarından ötürü teşekkür ediyorum. İlçemize, Nevşehir’imize ve Ülkemize hayırlı uğurlu olsun" dedi.


 
 

                  NEVŞEHİR İLİ ÜRGÜP İLÇESİ ŞAHİNEFENDİ

                           KÖYÜ TURİZM,KÜLTÜR, SOSYAL

                  DAYANIŞMA VE YARDMLAŞMA DERNEĞİ

 

     Nevşehir ili Ürgüp ilçesi Şahinefendi Köyü Turizm,Kültür,Sosyal Dayanışma

ve Yardımlaşma Derneği Yönetim kurulu 20.12.2010 Tarihinde toplanarak aşağıdaki

kararları almıştır.

     Derneğimizin 4. olağan GENEL KURUL toplantısının 16.01.2011 tarihinde pa-

zar günü Dalgıç caddesi Çubuk sokak No:4/A incirli Keçiören/ANKARA adresinde

saat 13.00 de, çoğunluk sağlanamadığı takdirde bir (1) hafta sonra 23.01.2011 tarihin-

de aynı adres ve aynı saatte yapılmasına ve toplantı ile  ilgili işlemlerin sonuçlandırıl-

masına  oy birliği ile karar verilmiştir.

                                                                                    YÖNETİM KURULU

 

GÜNDEM

1-Açılış

2-Saygı duruşu

3-Divan kurulunun seçilmesi

4-Yönetim kurulu faaliyet raporunun okunması

5-01.01.2009-31.12.2009 ve 01.01.2010-31.12.2010 dönemlerine ait gelir ve gider  hesapları-

    nın  okunması incelenmesi ve ibrası.

6-Denetim kurulunun raporunun okunması ve ibrası.

7-Tüzüğün  başlığı ve 42. maddenin düzeltilmesi,

8-Yeni aidat miktarının belirlenmesi,

9-Yönetim kuruluna verilecek yetkilerin belirlenmesi,

10- 01.01.2011-31.12.2012 tarihleri arası tahmini BÜTÇENİN görüşülerek onaylanması,

11- Yeni yönetim Kurulu,Denetim Kurulu ve Disiplin Kurulu üyelerinin seçimi,

12- Dilek ve temenniler,

13- Kapanış.

N O T : Çoğunluk sağlanmadığı takdirde genel kurul bir hafta sonra aynı yer ve saatte

             yapılacaktır.
0 Yorum - Yorum Yaz
Bu sayfada üyelere özel yazılar bulunuyor. üye girişi yaparak bu yazıları görüntüleyebilirsiniz.

Burayı tıklayarak üye girişi yapabilirsiniz.
Burayı tıklayarak üye olabilirsiniz.2009 Ağaç Dikme Şenliği

  Her yıl olduğu gibi bu yılda 04-04-2009 tarihinde ağaç dikme şenliği yapılmıştır.

  Orman Genel Müdürlüğü'nden ücretsiz temin edilen Akasya, Diş budak, Ak akasya, İğde, Geniş yapraklı akasya gibi çeşitli fidanlar Ankara daki ve köydeki hemşerilerimizle Muhtarlık ve Dernek yönetiminin belirlediği Köy tüzel kişiliğine ait araziye ağaçların dikimi gerçekleştirilmiştir.

  Tüm emeği geçen köylülerimize teşekkür ederiz..

  Ayrıca  Derneğimiz tarafından 05-04-2009 tarihinde köyümüz camiisinde öğle namazından önce tüm geçmişlerimizin ruhu için mevlid-i şerif okutulmuştur.

       SAYGILARIMIZLA                                         DERNEK YÖNETİMİ
0 Yorum - Yorum Yaz


Hangi Marka Ocak'ta Kaç Otomobil Sattı

Hangi Oto Markası Ocakta Kaç Araç Sattı Türkiye'de ocakta otomobil pazarı 2008'in aynı ayına göre yüzde 2,5 oranında arttı. Ocak'ta, 15 Porsche, 4 Jaguar, 2 Bentley ve 1 Ferrari satıldı.Ocak ayında satışlarda markalara göre dağılım şöyle

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, Türkiye Otomotiv pazarında 2010 yılı ocak ayı binek otomobil satışları 12.594 adet, hafif ticari araç satışları 7.501 adet olmak üzere toplamda 20.095 adet oldu.

Geçen yılın ocak ayı binek otomobil satışlarına göre yüzde 4,4 düşüş gerçekleşirken, hafif ticari araç satışlarında ise yüzde 16,6 artış görüldü. 2010 yılı ocak ayı binek ve hafif ticari araç toplam satışları da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,5 oranında arttı.

Ayrıca ocakta otomotiv pazarında bir önceki ay olan Aralık 2009'a göre binek otomobil satışlarında yüzde 78, hafif ticari araç satışlarında ise yüzde 76 oranında düşüş yaşandı. Toplam satışlar ise yüzde 77,4 oranında azaldı.

Ocak ayında 15 adet Porsche, 4 adet Jaguar, 2 adet Bentley ve bir adet Ferrari satıldı.

ODD verilerine göre ocak ayında perakende satışlarda markalara göre ithal yerli ve binek hafif ticari dağılımı şöyle:

kullan

kullan

kullan

kullan

Nevşehir’de konutların içerisinde bulunan su sayaçlarının konut dışına alınmasına yönelik çalışmalar hız kazandı.
Su sayaç endeks okuma, sayaç değiştirme ve su açma ile kapama işlemlerinde konutların kapalı olması nedeniyle yaşanılan ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmamak için Nevşehir Belediyesi tarafından alınan kararla su sayaçlarının konut dışında görülebilecek bir alana alınması çağrısı yapıldı.

Nevşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, su sayaçlarının çoğunluğunun ev içerisinde bulunmasından dolayı  endeks okuma, sayaç değiştirme ile su açma ve kapama işlemlerinin sağlıklı bir şekilde yapılamadığı belirtildi.

Bu sorunun çözüme ulaştırılması amacıyla ev içerisinde bulunan su sayaçlarının 30 Ağustos 2010 tarihine kadar konutların iç bölümünden dışarıya alınmasının gerektiğinin belirtildiği açıklamada ,bu yükümlülüklere uymayanlar hakkında 1608  ve 5326 sayılı kanun gereğince idari para cezası uygulamasına gidileceği belirtilerek vatandaşlar uyarıldı.
0 Yorum - Yorum Yaz


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
0 Yorum - Yorum Yaz

ÜMRE ZİYARETİ    21.03.2011

  2011 YILI  KÖYÜMÜZ'DEN VE ANKARA'DAN ÜMRE ZİYARETİNE GİDEN HEMŞERİLERİMİZ.

 SAĞ SALİM GELMİŞLERDİR. ALLAH ÜMRE ZİYARETLERİNİ KABUL ETSİN.

  1- MUHARREM İLHAN VE EŞİ

 2- ŞÜKRÜ GENÇTÜRK VE EŞİ

 3-İSMAİL İNCESU VE EŞİ

 4-İSMAİL BAŞKÖPRÜ VE EŞİ

 5- HASAN ÖZMEN VE EŞİ

 6- YAŞAR ÖZMEN VE EŞİ

 7-AHMET ŞENTÜRK VE EŞİ

 8- ÖMER ŞENTÜRK VE EŞİ

 9- MEHMET AKYOL

 10- HABİL YAVUZER.
1 Yorum - Yorum Yaz


DERNEĞİMİZ ÖNCÜLÜĞÜNDE ROTARY KULÜBÜ VE O.T.Ü.

ÜNVERSİTESİ DESTEĞİ İLE KÖYÜMÜZ İLK ÖĞRETİM OKULUNA BİLGİSAYAR

LABARATUARI KURULMUŞTUR.KÖYÜMÜZ ÖĞRENCİLERİNE HAYIRLI OLSUN.

0 Yorum - Yorum Yaz


Turizmin Başkenti Kapadokya’da Dumansız Hayat Başlıyor

Nevşehir'in Ürgüp ilçesinde, "Kapadokya'da Dumansız Hayatlar Başlıyor' adlı kampanya başladı.

Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız, kampanyanın okul çağında sigarayla tanışan ve sigaraya başlama eğiliminde olan genç yaştaki öğrencilere yönelik olarak başlatıldığını söyledi. Ürgüp Belediyesi ve Yeşilay işbirliği ile ilçedeki tüm okullardaki 5 bin öğrenciye yönelik olarak 'Kapadokya'da Dumansız Hayatlar Başlıyor' sloganlı kampanya ile ilgili hazırlanan el broşürleri dağıtıldı.

Ürgüp Belediyesi tarafından Eğitim ve Sağlık hizmeti olarak dağıtılan broşürlerde, sigaranın insan üzerinde ve çevre üzerinde yarattığı olumsuz ve ölüme kadar götürebilecek etkileri hakkında bilgilere yer verildi. Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız, okullardaki gençlere yönelik hazırlanan broşürleri Ürgüp Lisesi'ndeki öğrencilere Belediye Meclis üyesi Mahmut Duran ile birlikte dağıtarak, öğrencilere sigara ile ilgili uyarılarda bulundu. Yıldız, "Sigara hem kişinin sağlığına hem de aile ekonomisine çok büyük zararlar vermekte, en acı yönü de kişiyi hastalandırmakta, sakat bırakmakta ve sonunda genç yaşta ölümle burun buruna getirmekte. Biz sizleri seviyoruz, sizler bu ülkenin geleceğisiniz. Lütfen sigaradan uzak durun." dedi.
0 Yorum - Yorum Yaz


 

Şahinefendi Köyü Turizm ,Kültür,  Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyeleri 

Sayın Kaymakamımız Tuğba YILMAZ’I makamında ziyaret ederek Köylerine yapılan hizmetlerden dolayı duydukları memnuniyetlerini dile getirdiler.

Sayın Kaymakamımız Tuğba YILMAZ’ a Dernek yönetimi ve Köy Muhtarlığı  tarafından birde plaket takdim edildi.
0 Yorum - Yorum Yaz


 Ağaç dikiminde ankara ve diğer illerden gelen herkese teşekkür eder 

 Dikmiş olduklrı ağaçların amel defterlerinin kapanmamasına vesile olacağını umut eder yüce rabbımdan sağlıklı uzun ömürler dilerim. imam hatip    MUHİTTİN MACİT
0 Yorum - Yorum Yaz


Nevşehir'in Ürgüp ilçesi kaymakamlığı görevinden Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliğine atanan Çetin Oktay Kaldırım, onuruna verilen veda yemeği ile Ürgüp’e veda etti.

Çetin Oktay Kaldırım’ın onuruna verilen veda  yemeğine Nevşehir Vali Yardımcısı ve Ürgüp Kaymakam Vekili Mustafa Kemal Keskin, Ürgüp Garnizon Komutanı Per.Bnb.İsmet Demirgürelli, Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız, Ürgüp Cumhuriyet Başsavcısı Raşit Emir Dellal, Cumhuriyet Savcısı Oğuz Akyol, Ürgüp Kaymakam Refiği Mehmet Sarıbacak ile çok sayıda bürokrat ve iş adamı katıdı.

Ürgüp Dinler Otel'de Çetin Oktay Kaldırım’ın onuruna verilen yemekte ilk konuşan Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız "Sayın Kaymakamımız Çetin Oktay KALDIRIM ile birlikteliğimiz çok güzel başladı, kendisini çok sevdik  ancak kısa sürdü. Ürgüp olarak, Ürgüplüler olarak kendisinden çok memnunduk ve çok büyük mutluluk duyuyorduk. Ancak bu beraberlik buraya kadarmış, kendisi kısa zaman içerisinde Ürgüp’ün, köylüsünden kentlisine kadar pek çok başarılı çalışmalara ve hizmetlere imza attı. Kendisine yapmış olduğu hizmetten ötürü şahsım ve Ürgüplü hemşehrilerimiz adına sonsuz  şükranlarımızı sunuyoruz. Bilsin ki kendisi artık bizim hemşehrimiz, her zaman Ürgüp’te yeri ve yurdu var. Bundan sonraki çalışma hayatında da yapacağı başarılı çalışmalar bizleri de onurlandıracak ve mutluluk verecektir. Yeni görevinde kendisine ve ailesine hayırlı olmasını diliyor başarılar diliyorum" dedi.

 

Nevşehir Vali yardımcısı Mustafa Kemal Keskin ise Ürgüp’te görevde bulunduğu kısa süre içerisinde bir çok başarılı çalışmalara imza atarak Ürgüp ve Ürgüp halkının sevgisini, saygısını, takdirini kazanmasından dolayı tebrik ettiğini, kendisinin yeni görevinde de layıkıyla en iyi şekilde yerine getireceğinden  emin olduğunu belirtti.

Onuruna verilen yemekte konuşan Ürgüp eski Kaymakamı ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım ise "Ürgüp’ün eğitim, yönetim, turizm sektörümüzün çok değerli temsilcileri, öncelikle hepinize burada bulunmanızdan dolayı yaşadığım derin duyguları ve yaşadığım büyük onuru belirtmek isterim. Ürgüp’ün en kısa süre İlçe Kaymakamlığı görevini yürüttüm. Aziz vatana hizmet etme gayesiyle bu mesleği bilerek seçtik, idareciliğe bu açıdan baktım. Bu kadar kısa süre içerisinde gitmeyi düşünmüyordum. Sizlere ve Ürgüp’e yürekten bağlandım. Benim için çok güzel, anlamlı ve onure edici sözler söylediniz. İnşallah bu iltifatlara layık olabilmişimdir. 8 aydır buradayım çok güzel çalışmalar ve ortamlarda köylüsüyle, kentlisiyle birlikte projeler gerçekleştirdik. İnsanımıza diliyorum ki güzel hizmetler götürebilmişizdir. Ulaşabildiğimiz yerler varsa ne mutlu, ulaşamadıysak bu bizim vebalimizdir. Rahmetli Valimiz Recep Yazıcıoğlu’nun şu sözleri çok önemli. İki türlü insan vardır. Birincisi makamda şeref alan insanlar, ikincisi makama şeref, değer katan insanlar. Bu felsefe ile mütevazilikle halkın yanında, halkla bütünleşen idareci olmaya gayret ettim.

 

Hakkımız, hukukumuz geçtiyse haklarınızı helal ediniz. Benden yana hepsi size helal olsun diyorum.Ürgüp’te hizmet etmekten şeref duydum. Herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ben yine zaman zaman  aranıza geleceğim. Sizleri de Trabzon’a bekliyorum" dedi.

 
Çetin Oktay Kaldırım’a Nevşehir Vali Yardımcısı ve Ürgüp Kaymakam Vekili Mustafa Kemal Keskin, Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız ve Ürgüp Ticaret ve Sanayi Odası başkanı ve İl Meclisi Üyesi Ahmet Aydın tarafından hediyeler takdim edildi.


0 Yorum - Yorum Yaz


    DERNEĞİMİZ TARAFINDAN KÖYÜMÜZ MEZARLIKLARINA

   ALTI ADET ÇEŞME YERİ YAPILDI BULARIN DÖRT TANESİ NİN ÇEŞME TAŞLARI

  DERNEK TARAFINDAN KARŞILANDI , KALAN YERLERİDE BORULARI HAZIRLANDI,

 O YERLERİ DE HAYRINA YAPTIRMAK İSTEYEN HEMŞERİLERİMİZ YAPTIRABİLİR.

   EMEĞİ GEÇEN TÜM HEMŞERİLERİMİZDEN ALLAH RAZI OLSUN.

     

  

   ÇEŞMENİN TAŞINI YAPYIRMAK İSTEYEN HAYIR SAHİPLERİ YAPTIRA BİLİR.

 YARDIM İÇİN DERNEK YEKİLİLERİNE MÜRACAT EDE BİLİRSİNİZ.

   DERNEK TEL.:0312 361 83 83 VEYA M.ÖZMEN TEL:0532 334 03 67

  

     DERNEĞİMİZ TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR. HAYIRLI OLSUN.
ÇAĞLALAR BÜYÜYOR    13.05.2009

Ürgüp'te Çağlalar Kayısı olmaya başladı...

image Yaz aylarının vazgeçilmezi Tadı Yeşilken bi ayrı , turuncuyken bi ayrı kayısılar...

               İlçemizin bilindiği üzere geçim kaynakları sadece turizme dayalı değil. Bunun yanısıra Ürgüp ve köylerinde tarım ve hayvancılıkta yapılmakta.. Yaz mevsiminin vazgeçilmezide sanırım yerel tabirimizle çağla.. Çağla diye googlede arama yaptığımızda çağla şikelden başka bişey çıkmıyor. Biz yinede Kayısı diyelim ve çağladan kayısıya geçiş döneminin başladığını, yeşilden turuncuya dönüş zamanının geldiğini ve yakında ürgüp'te fazla olmasada köylerde damları sapsarı süsleyeceğini belirtelim...

 

 

 

Ürgüp'te Tesan Anadolu Öğretmen Lisesi
Taşkınpaşa ve Şahinefendi köylerinden İsimlerini saydığımız hayırsever hemşehrilerimizin İstanbulda kurmuş oldukları Tesan İletişim AŞ. firması tarafından  Fatih ve Evka mahalleleri arasında 15 + 5 derslikli TESAN ANADOLU OGRETMEN LISESI adıyla eğitim öğretim tesisi inşaatı başarı ile tamamlanarak 2008/2009 öğretim yılına başladı.
0 Yorum - Yorum Yaz

P.T.T den gişe matik    13.05.2009

 P.T.T. den Gişe Matik Geliyor.

PTT Genel Müdürlüğü, tahsilat yapan ve para üstü verebilen gişematikleri, Ağustosta vatandaşların hizmetine sunacak.

PTT iş yerlerinde yapılan tahsilat ve posta çeki işlemleri, “akıllı makineler” sayesinde, 7 gün 24 saat boyunca gerçekleştirilebilecek.

Finans sektöründeki pek çok işlemi yapan PTT Genel Müdürlüğü, bu hizmetlerini kesintisiz sunmak için gişematikleri devreye sokacak.

Başlangıçta her ilde en az birer adet olmak üzere toplam 171 gişematik devreye girecek. PTT iş yerlerinin dışına bakacak şekilde yerleştirilecek makineler, şubelerin hizmete açık olmadığı saatlerde hizmet verecek.

PTT Genel Müdürlüğü daha sonraki aşamada, maaş ödemelerini de gişematikler aracılığıyla yapmayı planlıyor.

“BİN MAKİNEYE ULAŞMAYI HEDEFLİYORUZ”

PTT Genel Müdürü Osman Tural,  vatandaşların istek ve taleplerine yeniliklerle cevap verdiklerini ifade ederek, binlerce PTT iş yerinde pek çok kurum ve kuruluşun işlem ve tahsilatlarının yapıldığını anlattı.

Fatura, SSK ve Bağ-Kur ödemeleri, havale ve posta çeki işlemlerini gerçekleştirdiklerini belirten Tural, iş yerlerindeki yoğunluğun bazı günlerde yığılmalara neden olduğunu söyledi.

Bu yoğunluğu önlemek için gişelere sıramatik yerleştirdiklerini anımsatan Tural, “Vatandaşların sıra beklemeden, gece-gündüz hizmet alabilmesi için ATM benzeri gişematikleri devreye sokacağız. 7 gün 24 saat hizmet vermeye başlayacağız. Akıllı makineler, posta çeki hesap kartı, kredi kartı ve kartsız, nakit parayla işlem yapacak” diye konuştu.

Tural, gişematik sayısını talebe de bağlı olarak bine çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.
0 Yorum - Yorum Yaz


Nevşehir'de ezan okuma yarışması

 

NEVŞEHİR (İHA) - Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle İl Müftülüğü tarafından din görevlileri arasında 'Ezanı Güzel Okuma Yarışması' düzenlendi.
İl Müftülüğünde düzenlenen yarışmaya Merkez Gaznevi Camii İmam-Hatibi Erdal İlhan, Ürgüp Taşkınpaşa Köyü Camii İmam-Hatibi Lokman Tokat, Gülşehir Tuzköyü Kasabası Camii Kebir Camii İmam-Hatibi Tahir Çiçekli ve Ürgüp Şahin Efendi Köyü Yeni Camii İmam-Hatibi Muhittin Macit katıldı.
İl Müftüsü Ramazan Çortul' un başkanlığında, Müftü Yardımcısı Hasan Mert, Şube Müdürü Mustafa Aktaş ve Kur'an Kursları Müdürü Osman Bulut'un bulunduğu komisyonca adaylarda, ses tonu ve ayarları, usulünde okunan eda, seda ve beş vakitte okunan saba, hicaz, rast gibi makamlarda okunması değerlendirildi. Yarışmada İl Merkezi Gaznevi Camii İmam-Hatibi Erdal İlhan birinci olurken, Taşkınpaşa Köyü Camii İmam-Hatibi Lokman Tokat ikinci ve Ürgüp Şahin Efendi Köyü Yeni Camii İmam-Hatibi Muhittin Macit üçüncü oldu.
Dereceye giren din görevlileri bölge yarışmalarına katılmayı hak kazandı.0 Yorum - Yorum Yaz


Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden edinilen bilgilere göre; Nevşehir’de 15-19 Haziran tarihleri arasında kuvvetli sağnak yağış bekleniyor.

15 Haziran’da  Nevşehir’de günün en yüksek sıcaklığı 27, en düşük sıcaklığı 11 derece olacak.

            

16 ve 17 Haziran tarihlerinde ise günün en yüksek sıcaklığının 27 derece, en düşük sıcaklığın ise 10 derece olacağı Nevşehir’de kuvvetli yağış bekleniyor.

            

18 ve 19 Haziran tarihlerinde hava gök gürültülü sağnak yağışlı olacak ve hava sıcaklığı 33 dereceye ulaşacak.

kaynak: haber50.com
0 Yorum - Yorum Yaz


Resmi Gazetede yayınlanan ve internet sitesine de konulan kararnameye göre Konya Valisi Osman Aydın Nevşehir'e Atandı.

Valiler Kararnamesi Resmi Gazete'nin bugünkü nüshasında yayınlandı. Buna göre, 8 vali merkeze alınırken, 9 kişi ilk kez vali oldu. Kararnameye göre 13 valinin de görev yeri değiştirildi. İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah da Osmaniye Valisi olarak atandı.

Bakanlar Kurulu tarafından alınan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan atama kararnamesi Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlandı. Kararnameye göre, Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu, Hatay Valisi Nusret Miroğlu, Kırşehir Valisi M. Lütfullah Bilgin, Nevşehir Valisi M. Asım Hacımustafaoğlu, Sivas Valisi Veysel Dalmaz, Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan, Uşak Valisi M. Kayhan Kavas, Kırıkkale Valisi M. Bahrettin Demirer merkeze alındı.

Kararnameye göre, Amasya Valisi M. Celalettin Lekesiz Hatay Valisi, Artvin Valisi Cengiz Aydoğdu Kırklareli Valisi, Giresun Valisi Mustafa Taşkesen Tunceli Valisi, Kars Valisi Mehmet Ufuk Erden Kırşehir Valisi, Kırklareli Valisi Hüseyin Avni Çoş Aydın Valisi, Konya Valisi Osman Aydın Nevşehir Valisi,

Malatya Valisi H. İbrahim Daşöz Amasya Valisi, Tekirdağ Valisi Aydın Nezih Doğan Konya Valisi, Trabzon Valisi Nuri Okutan Şanlıurfa Valisi, Tunceli Valisi Mustafa Yaman Girensun Valisi, Van Valisi Özdemir Çakacak Uşak Valisi, Batman Valisi Recep Kızılçık Trabzon Valisi, Osmaniye Valisi Zübeyir Kemelek Tekirdağ Valisi olarak atandı.

9 KİŞİ İLK KEZ VALİ OLDU
Kararnameye göre, Develi Kaymakamı Ahmet Turhan Batman Valisi, Nizip Kaymakamı Hakan Yusuf Güner Kırıkkale Valisi, Mülkiye Başmüfettişi Ahmet Kara Kars Valisi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Münir Karaloğlu Van Valisi, Emniyet Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Ali Kolat Sivas Valisi, Mülkiye Başmüfettişi Yılmaz Arslan Balıkesir Valisi, Mülkiye Başmüfettişi Ulvi Saran Malatya Valisi, Mülkiye Başmüfettişi Mustafa Menlihaliloğlu Artvin Valisi, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah Osmaniye Valisi olarak atandı.

Nevşehir'e atanan Vali Osman Aydın Kimdir?

Vali Osman AYDIN, 1947 yılında Tokat Erbaa ilçesinde doğdu, ilk ve orta tahsilini Tokat İli Erbaa ilçesinde, Lise öğrenimini ise Tokat İli Gaziosmanpaşa Lisesinde tamamladı.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitiren Vali Osman AYDIN 1973 yılında Tokat Valiliğinde Maiyet Memuru olarak göreve başladı.

Göynücek ve Arapkir Kaymakam Vekilliğinde bulunan Vali Osman AYDIN Kaymakamlık kursunu bitirdikten sonra Gölhisar, Ağın, Hopa, Kızıltepe ve Erdemli Kaymakamı olarak görev yaptı.

1988 yılında Erdemli Kaymakamı iken İçişleri Bakanlığı İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığına atandı. İçişleri Bakanlığı Müşavirliği görevinde bulundu. İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevini sürdürürken 15/08/2000 tarih ve 1117 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Elazığ Valiliğine atandı.

Aydın Kütahya ve Konya Valiliği'nden Sonra Nevşehir'e Atandı

Osman AYDIN, evli ve iki çocuk babasıdır.
0 Yorum - Yorum Yaz


Ticari Amaçlı Patateslerin İzlenebilirliliği Hakkında Yönetmelik 29 Nisan 2009 tarih ve 27214 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik gereği yemeklik patateslerde 3 yıl, tohumluk patateslerde 4 yıl münavebe (ekim nöbeti) sistemi uygulanacaktır.

Ticari amaçlı patates üretilen tüm patateslerin dikiminden, hasada, depolanmasından, İller arası satışa kadar tüm aşamalarının İl Tarım Müdürlüğünce kayıt altına alınması zorunludur.

Kayıt işlemleri için üreticiler;

1-      Dilekçe,

2-      Güncellenmiş ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi) (İl Tarım Müdürlüğü Proje İstatistik Şube Müdürlüğünden temin edilecek)

3-      Taahhütname,

İle İl Tarım Müdürlüğü Bitki Koruma Şube Müdürlüğüne başvurarak Patates Üretim/Depolama İzin Belgesi alacaklardır.
0 Yorum - Yorum Yaz


Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde dolu nedeniyle 28 bin dekarlık alan zarar gördü.
14 Haziran Pazar günü saat 15 sıralarında yaklaşık 20 dakika süren dolu yağışı, Hacıbektaş’ın Karaova, Hasanlar, Yurtyeri, Sadık, Kızılağıl ve Kayaaltı köylerinde zarara yol açtı.

Dolu yağışı nedeniyle Karaova, Hasanlar, Yurtyeri, Sadık, Kızılağıl ve Kayaaltı köylerindeki ekili alanlarında yapılan incelemelerde buğday, arpa, yulaf, şekerpancarı gibi çiftçinin esas gelirini oluşturan hububat ürünlerinde zararın çok büyük olduğu tespit edildi.

Yoğun dolu yağışında köy ve kasabalarda toplam 28 bin dekarlık alan zarar gördü.
0 Yorum - Yorum Yaz


İki Yıl Önce Ürgüplü Murat Turhan (30)'la Evlenen Japon Chie Tokinaga Turhan (29), Doğum Yapmasına Bir Ay Kala Müslümanlığı Kabul Ederek Mine İsmini Aldı.

 Japon Chie Tokinaga Turhan, tatil için geldiği Nevşehir'in Ürgüp ilçesinde tanıştığı Murat Turhan ile 2007 yılında evlendi. Eşini ve eşinin ailesini çok seven, Türk aile kültür ve geleneklerinden çok etkilenen, zaman içerisinde Türkçeyi öğrenen Chie Tokinaga Turhan, çocuğunun doğumuna 1 ay kala Müslüman olmaya karar verdi. Bu düşüncesini eşiyle birlikte paylaşan Tokinaga Turhan, eşi ve eşinin ailesi ile birlikte Ürgüp ilçe müftülüğüne resmi olarak başvurup hem Müslümanlığı hem de Türk ismini kabul etti. Ürgüp İlçe Müftüsü Mehmet Şahin; Mine Tokinaga Turhan'ı ve eşi Murat Turhan'ı tebrik etti.

Mine Tokinaga Turhan, öncelikle eşi Murat Turhan ile evli olmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ve Müslüman olmayı seçtiği için çok heyecanlı ve sevinçli olduğunu belirtti. Şu an yaklaşık 8,5 aylık hamile olduğunu belirten Mine Tokinaga Turhan "Evlendiğim 2007 yılından bu yana İslamiyet ile ilgili hem eşinin ailesinden hem de kendi araştırmalarımla bilgiler edindim. Sonunda hem kendim hem de doğacak çocuklarımın Müslüman olarak dünyaya gelmesine karar verdim. Bu kararı eşime söyledim. Çok sevindi. 2007 yılından bu yana oruç tutuyorum. En yakın zamanda namaz kılmayı öğreneceğim. Çocuğumuzun adını da Eren koymayı düşünüyoruz" dedi. Eşi Murat'ın 12 Haziranda doğum gününün olduğunu söyleyen Tokinaga Turhan, eşine doğum günü hediyesi olarak bu anı hediye ettiğini sözlerine ekledi.

Kayseri"de özel bir hastanede sağlık çalışanı olarak görev yapan Murat Turhan ise, eşinin bu isteğini ilettiğinde çok mutlu olduğunu söyledi. (CİHAN)
0 Yorum - Yorum Yaz


Niğde'ye gelen bir grup Afrikalı uzman, patates yetiştiriciliği konusunda eğitim aldı ve Nevşehir ilinde bulunan patates tarımı ile ilgili tesisleri gezdi
Türkiye'nin Afrika'ya açılım stratejisi çerçevesinde hazırlanan Afrika Tarımsal Kalkınma Programı'nın II. Aşaması olan ''Eğiticilerin Eğitimi Programı'' çerçevesinde 5 kişilik heyet Niğde'ye geldi. Madagaskar'dan 2, Komor Adaları'ndan 3 uzmandan oluşan 5 kişilik Afrika heyeti, Niğde Valisi Sabahattin Öztürk'ü makamında ziyaret etti.

Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nde eğitime alınan heyete, Enstitü Müdürü Hüseyin Onaran tarafından patates yetiştiriciliği hakkında genel bilgiler verildi. Heyet daha sonra Tarım İl Müdürlüğü'nden teknik personel refakatinde Nevşehir ilinde bulunan patates tarımı ile ilgili tesisler gezdirildi. 5 kişilik heyet eğitim çalışmalarının ardından Niğde ve Nevşehir'in tarihi ve turistlik mekanlarını da gezdi. (zaman)
0 Yorum - Yorum Yaz


Özel Altınyıldız İlköğretim Okulu Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen “Yılın Kaliteli Ekibi” yarışmasında Türkiye 2.si oldu.

    Özel Altınyıldız İlköğretim Okulu “Başarıya ulaşmak” ekibi ile "Yılın Kaliteli Ekibi" yarışmasında genel okullar arasında Türkiye 2.si, özel okullar arasında ise Türkiye 1.liğini elde etti.

      Ankara  Başkent  Öğretmenevi  Konferans  Salonunda  düzenlenen  Ödül  Törenine  Nevşehir ilinden  İl  Milli  Eğitim  Müdürü  Harun  Fatsa,  İl  Kalite  Kurulu  üyesi  Ömer  Taşcı, Özel  Altınyıldız  Fen  Lisesi  Bilim  Kurulu  Üyesi  Yrd. Doç. Dr.  Celal  Gülşen,  Altınyıldız  Eğitim  Kurumları Genel  Müdürü Serhat  İğdeci,  Özel  Altınyıldız  İlköğretim Okulu Müdürü Mehmet  Eravcı, ekip  üyeleri  ve  Özel Altınyıldız  İlköğretim  Okulu  öğretmenleri  katıldı. 

       Kazanmış olduğu ödülden dolayı çok mutlu olduklarını söyleyen Özel Altınyıldız Koleji Genel Müdürü Serhat İğdeci, ulusal ve uluslararası düzeyde yapılan yarışmalarda son yıllarda önemli dereceler elde ettiklerini ve Nevşehir ilini böyle önemli platformlarda temsil etmenin gururunu yaşadıklarını belirtti.

     Milli  Eğitim  Bakanlığı tarafından  Özel  Altınyıldız  İlköğretim  Okulu  Müdürü  Mehmet  Eravcı ve  ekipte yer alan diğer öğretmenlere   Bakan  Nimet  Çubukçu  tarafından  imzalanan 9  Takdirname, İkincilik Plaketi  ve  2009  Kalite  Şilti  armağan  edildi.
0 Yorum - Yorum Yaz


Ürgüp Belediyesi Ücretli Otopark sistemine geçtikten sonra, Hatalı park yapan sürücülerle mücadeleyi arttırdı.

Park Yasağı levhası bulunan yerlere park yaparak kuralı ihlal edenlerin önce araçlarının plakaları anons ediliyor, ardındanda fotoğrafı çekilerek plakalarına ceza yazılıyor
0 Yorum - Yorum Yaz


Can-Der Turizm Ticaret Limited Şirketi ortaklığıyla ticari hayatına başlayan Turuncu Alışveriş Merkezi Fatih Mahallesinde Ürgüp'lülerin hizmetine girdi.

Daha önceden Deringöller Düğün salonu olarak hizmet eden salon 2 hafta gibi kısa bir sürede hummalı bir çalışmayla süper markete dönüştürüldü. Gıdadan Kozmetiğe, Manavdan Kasap reyonlarına kadar 1001 çeşit ürün çeşidiyle hizmete başlayan süper markette 25 kişi çalışıyor ve çoğu ürünün fiyatındada oldukça iddialı görünüyor.

Turuncu Alışveriş Merkezinin açılışına Vali Yardımcısı(İlçe Kaymakamı) Hüseyin Ergi, Belediye Başkanı vekili Hüsnü SUCU, Akparti İl Başkanı Ersan Erkut, Akparti İlçe Başkanı Ahmet KOÇAK ve Ürgüp'lü vatandaşlar katıldı.
0 Yorum - Yorum Yaz


Nevşehir’de İl Emniyet Müdürlüğü Ek Hizmet Binasının bakım ve onarım çalışmaları devam ederken, Nevşehir Valisi M. Asım Hacımustafaoğlu, Çevik Kuvvet, Terörle Mücadele Şube Müdürlükleri ile Ekipler Amirliklerinin ek hizmet binasına konuşlandırılacağını bildirdi.

Vali Hacımustafaoğlu, beraberinde İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Gurulkan ile birlikte, Nevşehir’in merkeze bağlı Nar beldesindeki, daha önce Köy Hizmetlerine ait olan, yaklaşık iki ay önce de İl Emniyet Müdürlüğü’ne devredilen, Emniyet Müdürlüğü ek binasının bakım ve onarım çalışmalarını yerinde inceledi.

Vali Hacımustafaoğlu, burada gazetecilere yaptığı açıklamada Emniyet Müdürlüğü ek binasının en geç 2 ay içinde tamamlanıp, çevre tanziminin de bitirilerek hizmete gireceğini söyledi.

Vali Hacımustafaoğlu, “İl Emniyet Müdürlüğümüz buranın daha da güzelleşmesi için çalışıyor. Burası tamamlandıktan sonra Nevşehir’de 2 yıl önce kurulan Çevik Kuvvet burada konuşlandırılacak. Ekipler Amirliklerimiz Terörle Mücadele Şubesi burada olacak.

Buradaki polis ekipleri sürekli dinamik ve hareket halinde olan, süratle giriş çıkış yapabilecekleri, olaylara çok kısa sürede ulaşabilecekleri bir üs olarak kullanılacak. En geç 2 ay sonra tüm çevre tanzimi ve ihata duvarı ile tamamlanmış olacak.” Dedi
0 Yorum - Yorum Yaz


Pazartesi gününden itibaren TRT Televizyonunda ilk bölümüyle izleyiciyle buluşacak olan Kapadokya Düşleri adlı dizi filmin çekimleri Nevsehir'e bagli Avanos'ta devam ediyor.
Dizinin çekimlerinin Avanos bölümü Hacı Nuri Bey Konağında gerçekleştiriliyor.

Asmali Konak dizisinde Özcan Deniz'in kardeşi rolünü üstlenen Devrim Saltoğlu da dizide yer alıyor. Diğer oyuncular ise genç isimlerden oluşturulmuş.

DİZİNİN KONUSU
Anadolu’nun orta yerinde, Kapadokya’nın büyülü atmosferinde eğitim veren bir yüksek okul. Bu okulun öğrenci ve öğretmenlerinin; umutları, heyecanları, beklentileri ve kimi zaman da hayal kırıklıkları bir televizyon dizisine dönüşüyor. Öğrencilerinin yüksek başarı elde etmesini hedefleyen Okul Müdürü Beyazıt, diğer öğretmenlerle birlikte bu ideallerini öğrencilerine de aşılamanın mücadelesini verirken, diğer yandan okulun bağlı bulunduğu vakfın içinde dönen kirli ve karanlık oyunlarla boğuşmak zorunda kalacaktır. “Kapadokya Düşleri” çok yakında TRT ekranlarında izleyicisi ile buluşuyor.

 
Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir Nevşehir'e Geliyor
Bakan Demir, bakanlığına bağlı Teknik Araştırma ve Uygulama Genel Müdürlüğü tarafından Nevşehir'de düzenlenen 'İmar, kıyı ve afet uygulamaları, Orta Anadolu Bölgesel Semineri'ne katılacak.
             
Kapadokya Dedeman Otel'de düzenlenecek ve 3 gün sürecek seminerin açılışına katılacak olan Bakan Demir, daha sonra kentten ayrılacak.0 Yorum - Yorum Yaz


Nevşehir'de ve çevre illerde hafta sonu yağış bekleniyor...
Yapılan son değerlendirmelere göre; ülkemizin iç ve doğu kesimlerinde kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağış geçişlerinin görüleceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI: Ülkemizin iç kesimlerinde 2 ila 4 derece artacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı, doğu kesimlerde kuzey ve kuzeybatı yönlerden hafif arasıra orta kuvvette esecek.

İÇ ANADOLU BÖLGESİNDE HAVA

Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra güney ve batısı (Ankara, Eskişehir, Kırıkkale, Çankırı, Yozgat, Konya, Karaman, Niğde, Aksaray, Nevşehir, Kayseri ve Kırşehir) kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı gececek.

Nevşehir'de Hafta Sonu Yağış Bekleniyor. En düşük hava sıcaklığının 12-14 derece hissedileceği Nevşehir'de Cumartesi ve pazar günü gök gürültülü sağnak yağış bekleniyor
0 Yorum - Yorum Yaz


Uluslararası Kapadokya Dağ Bisikleti Festivali 26 Haziran 2009 Cuma Günü Ürgüp'te başlıyor
Erkek ve kızlarda  master, büyük, genç ve yıldız olmak üzere dört kategoride gerçekleşecek yarışlar 28 Haziran 2009 Pazar Günü sona erecek. 

25 Haziran Perşembe Günü parkur incelemesinin yanı sıra Ürgüp Belediyesi Kültür Merkezi'nde  kayıt ve numaraların dağıtılması ile teknik toplantılar gerçekleştirilecek. 26 Haziran Cuma Günü sabah saat 09:00'da Master 40+, 50+  ve Yıldızlar 15-16 yarışları, saat 10:30'da U23-B Erkek (ulusal), Elit-B Erkek, Genç Erkek (UCI), Genç Bayan, Master 30+  yarışları, saat 13:00'de Elit Erkek ve Elit Bayan (UCI) yarışları, saat 15:30'de ise Ürgüp Cumhuriyet Meydanı'nda ödül töreni gerçekleştirilecek. Ürgüp'te gerçekleştirilecek etkinliklerin ardından dağ bisikleti yarışları heyecanı 28 Haziran Pazar Günü Göreme'ye taşınacak. 27 Haziran Cumartesi Günü yapılacak parkur incelemesi ve kayıtların ardından 28 Haziran Pazar Günü  saat 09:00'da Master 40+, 50+  ve Yıldızlar 15-16 yarışları, saat 10:30'da U23-B Erkek (ulusal), Elit-B Erkek, Genç Erkek (UCI), Genç Bayan, Master 30+  yarışları, saat 13:00'de Elit Erkek ve Elit Bayan (UCI) yarışları, saat 15:30'de ise Göreme Finish Alanı'nda ödül töreni gerçekleştirilecek. Yarışmalarla ilgili bir açıklama yapan Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız; "Uluslararası Dağ Bisikleti Yarışmalarının bölgemizde düzenlenmesi yöremizin tanıtımına önemli bir katkı sağlayacaktır. Yapılacak bu yarışmalar  bölgemiz coğrafyasının dağ bisikleti sporuna ne kadar uygun bir coğrafya olduğunu bir kez daha gösterecektir" dedi.
0 Yorum - Yorum Yaz


Nevşehir'e bağlı Ürgüp ilçesinde geleneksel hale getirilmesi planlanan ve Ürgüp'te ikamet eden fakir ve yardıma muhtaç ailelerin çocuklarının sünnet töreni bu yıl 18 Temmuz 2009 tarihinde yapılacak.
Ürgüp Belediyesi ve Ankara Ürgüplüler Derneğinin ortaklaşa organize edeceği toplu sünnet töreninde çocuklarını sünnet ettirmek isteyenlerin 30 haziran tarihi mesai bitimine kadar Ürgüp Belediyesi'ndeki müracaat formlarını doldurarak teslim etmesi gerekiyor.0 Yorum - Yorum Yaz

Ürgüp İçin Elele    03.07.2009

Nevşehir'e bağlı Ürgüp ilçesinde 2009 yılı turizm ve yaz sezonu içerisinde gerçekleşecek Kültürel, Sanatsal ve Sosyal Festivaller ve etkinliklerin teknik toplantısı Ürgüp İlçe Kaymakamlığında yapıldı.
Ürgüp İlçe Kaymakamlığında Nevşehir Vali yardımcısı Ürgüp İlçe kaymakam vekili Hüseyin Ergi başkanlığında gerçekleşen toplantıda Ürgüp’te 5-6- 7-Temmuz tarihinde gelecek ve Ürgüp’te gösteri sunacak Azerbeycan Halk  Dansları  topluluğu, 18-Temmuzda gerçekleşecek Toplu Sünnet Şenliği ile yaz sezonunda düzenlenecek festival, etkinliklerde ve Ürgüp’ü tanıtıcı materyallerin hazırlanmasında görev alacak, maddi manevi katkıda bulunacak dernek, turizm işletmeleri ve  resmi kurumların yetkilileri bir araya geldiler.

Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız 2009 yılı turizm ve yaz sezonu içerisinde Ürgüp Belediyesi ve Ürgüplüler Derneği  tarafından yapılacak toplu sünnet şöleni, kültürel,sanatsal etkinlikler ve festival ve konserlerle ilgili bilgi vererek “ÜRGÜP İÇİN ELELE” vererek desteklerini istedi. Toplantıya katılan turizm işletmecileri ve resmi kurum amirleri bu konuda ellerinden gelen desteği vermeye hazır olduklarını belirttiler.
0 Yorum - Yorum Yaz


12 Haziran 2009 tarih ve 27256 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2009/15064 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Nevşehir Valiliğine atanan Vali Osman Aydın, 6 Temmuz 2009 Pazartesi günü saat 13.00 sıralarında görevine başlayacak.

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden Edinilen bilgilere göre; Nevşehir'de Pazar, Salı ve Perşembe günü gök gürültülü sağnak yağış bekleniyor.
Nevşehir'de 5 Temmuz 2009 Pazar günü gök gürültülü sağnak yağış bekleniyor.

 Nevşehir’de bir gün sürecek yağışlı hava  Salı ve Peşembe günü de görülecek.

Perşembe günü hava sıcaklığının 33 dereceye kadar yükseleceği Nevşehir'de Pazartesi ve Çarşamba günü parçalı bulutlu bir hava olacak...

 
0 Yorum - Yorum Yaz


1 milyon 324 bin adayın sınava girdiği ÖSS Sınavı sonuçlarına göre Nevşehir, Sözel 1 Puan Türünde Türkiye 3.sü, 145 barajını geçme oranına göre ise Türkiye 2.si oldu. 

2009 yılında ÖSS’de Sözel 1 puan türünde Türkiye 3.sü ve 145 barajını geçme oranına göre Türkiye 2.si olan Nevşehir büyük bir başarıya imza attı.

 

2007 yılından bu yana gerek OKS, SBS gerekse ÖSS sınavlarında Türkiye’de en başarılı iller arasında yer alan Nevşehir aynı zamanda en başarılı öğrencilerin çıktığı  ilk 5 il arasında yer aldı.

 

2006 yılından bu yana Nevşehir ilinin Türkiye’de en başarılı iller arasında olmasından dolayı mutlu olduklarını belirten Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürü Harun Fatsa başta tüm idareci, öğretmen, öğrenci ve veliler olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

Türkiye’de 1 milyon 324 bin 197 adayın girdiği sınavda, 196 bin adayın sınavı çeşitli nedenlerle iptal edildi. Sınavı geçerli sayılan adaylardan 1 milyon 229 bin 800'ü (yüzde 92.89) tercih yapma hakkını kazandı. Sınavda 253 kopya tespit edildi.

ÖSS başvurularıyla birlikte sınavsız geçiş yapmak için başvuruda bulunan mesleki ve teknik ortaöğretim mezunlarından 101 bin 228 aday da alanlarının devamı niteliğindeki ön lisans programlarına yerleşmek için tercih yapabilecek.

Sınavda, puan türlerinin en az birinden 165 ve daha fazla puan alan aday sayısı ise 1 milyon 87 bin 409 (yüzde 82.13) oldu.

Sınavda en başarılı iller Karaman, Nevşehir, Kayseri, Denizli, Aydın ve Niğde illeri oldu.
0 Yorum - Yorum Yaz


Nevşehir'de yeni Devlet Hastanesi inşaatının devam ettiği bildirildi.
     Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, yaptığı açıklamada, belediyelerine ait eski Karayolları 67. Yol Şube Şefliği'nin bulunduğu 45 bin metrekare alanı, devlet hastanesi yapması karşılığında Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'na (TOKİ) devrettiklerini anımsattı. 

     Kentte sağlık hizmetlerinin standartlarını artırmak için sağlık merkezlerinin de çağın gerektirdiği fiziki şartları taşıması gerektiğini vurgulayan Ünver, Nevşehir Devlet Hastanesi'nin bölge hastanesi gibi hizmet vermesini arzuladıklarını kaydetti. 

     Ünver, TOKİ'nin yaklaşık 44 milyon liraya harcayarak yaptıracağı hastanenin gelecek yıl hizmete açılacağını belirtti.
0 Yorum - Yorum Yaz


Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde kazaen mühimmatın patlaması sonrasında şehit olan Nevşehirli Piyade Çavuş Hakan Azkın, doğum yeri Nevşehir'e bağlı Çat beldesinde toprağa verildi.


Hakan Azkın'ın cenazesi Nevşehir Kapadokya Havalimanı'na askeri uçakla getirildi. Burada bir ambulansa konularak Çat Belediye Meydanı'na, oradan da Yukarı Mahallesi'ndeki evine götürüldü. Burada Piyade Çavuş Hakan Azkın'ın tabutu açılarak, ailesine yüzü gösterildi. Şehit için Çat Belediye Meydanı'nda tören düzenlendi. Azkın'ın babası Ahmet Azkın ve ağabeyi Hasan Azkın, tabuta sarılarak gözyaşı döktü.

İkindi namazının ardından Nevşehir İl Müftü Yardımcısı Ali Gülden tarafından namazı kıldırılan Şehit Piyade Çavuş Hakan Azkın'ın cenazesi tekbirler eşliğinde mezarlığa taşındı. Azkın'ın cenazesi belde mezarlığında tekbirler ve dualar eşliğinde toprağa verildi.

Cenaze törenine Vali Osman Aydın, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Esat Mahmut Apaydın, Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Kaya, şehit erin yakınları ile binlerce vatandaş katıldı.0 Yorum - Yorum Yaz


Nevşehir'de Özdemir Baykal Turizm Eğitim Merkezi, iş garantili kurs açacak.

            
Nevşehir Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Ürgüp ilçesindeki Özdemir Baykal Turizm Eğitim Merkezi'ne 2009-2010 eğitim yılında servis ve kat elemanlığı, aşçılık ve ön büro dallarında kursiyer öğrenci alınacak. Kurs bitiminde katılımcıların işe 
yerleşmeleri de sağlanacak.
             
Merkezde 30 hafta teorik ve uygulamalı eğitim, 16 hafta da işletmelerde mesleki eğitim verilecek. Kursiyerlerde ön büro bölümü 
için en az lise veya dengi okul mezunu; yiyecek ve içecek servisi, kat hizmetleri ve yiyecek üretimi bölümlerinde ise en az ilköğretim 
okulu mezunu olma, 21 yaşından gün almamış olma; ön büro bölümü için de bir yabancı dil bilme ve bekar olma şartı aranacak.
             
İlgilenenlerin, 4 Eylül Cuma günü mesai bitimine kadar merkeze başvurmaları gerekiyor.
1 Yorum - Yorum Yaz


 

Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kırıkkale illerinde temmuz ayında zam şampiyonu patates oldu

 

Türkiye İstatistik Kurumu Nevşehir Bölge Müdürlüğü'nün sorumluluk alanındaki Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kırıkkale illerinin temmuz ayı enflasyonunu açıkladı.  

TÜİK Nevşehir Bölge Müdürlüğü  verilerine göre madde bazında en yüksek yüzde 27,41 ile patateste gerçekleşirken, en fazla düşüş ise yüzde -35,15 ile karpuzda meydana geldi.  

Ulusal bazda da en yüksek artış yüzde 24,93 ile patateste meydana gelirken, en fazla düşüş ise yüzde -39,99 yine karpuzda gerçekleşti.

Nevşehir'in Ürgüp ilçesine bağlı Mustafapaşa beldesindeki 105 tescilli tarihi binadan 25'i turizme kazandırılmak amacıyla restore ediliyor.

 Beldede bir çoğu 18. yüzyılda yaptırılan tarihi konakların bir bölümü, hazırlanan rölöve ve restorasyon projelerinin onayından sonra restore ediliyor. Beldedeki restorasyonu biten tarihi konaklar ise butik otel, müze, halı mağazası veya turistik restoranlar olarak değerlendiriliyor.Tarihi konaklara turizmciler de büyük ilgi gösteriyor. Yerli ve yabancı yatırımcılar, konakları turizm amaçlı yatırımlarda değerlendirme talebinde bulunuyor.

Mustafapaşa Belediye Başkanı Levent Ak, bu konakların son yıllarda dizi çekimlerine de sahne olduğunu belirterek, her yıl yaklaşık 10 konağın restorasyonunun tamamlandığını söyledi.Konakların restorasyonunun aslını uygun yapıldığını anlatan Ak, şunları söyledi: "1'i köprü, 2'si çeşme olmak üzere toplam 105 adet konak ve medrese binamız var. Bu tarihi yapılarla ilgili, Kültür ve Turizm Bakanlığınca hibe yolu ile projeler üretilerek, uygulamaya yönelik ödenekler çıkarılıyor ve her yıl 10 konağımız restore ediliyor. Restorasyonlar tamamlandıktan sonra da tarihi binalar, restoran, müze, halı mağazası, butik otel olarak turizme hizmet veriyor.Tarihi konaklarımız ağırlıkla 1800-1920'li yıllara ait. Bu yıl 16 konağımızın restorasyon projesi Kültür ve Turizm Bakanlığıtarafından kabul edilip, restorasyonuna başlandı. Geçen yıl restorasyonuna başlananlar ile birlikte şu anda toplam 25 tarihi konağımız restore ediliyor." Özel sektörden, yabancı gruplardan, turizmcilerden konakları değerlendirmek için çok sayıda teklif geldiğini kaydeden Ak, "Yabancı yatırımcılardan da teklifler var. Yatırımcıları davet ediyoruz. Gelsinler, her türlü kolaylığı sağlayabilmek için elimizden gelen gayreti gösterelim" diye konuştu.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan sofrası geleneğini hayırsever vatandaşların katkıları ile sürdürecek olan Nevşehir Belediyesi, Ramazan ayı boyunca Gül bahçede iftar yemeği verecek.

Ramazan ayının ilk günü olan 21 Ağustos 2009 Cuma günü kurulacak olan iftar sofrasına her gün ortalama bin kişinin katılması bekleniyor.

Gül Bahçede, dar gelirli vatandaşlar başta olmak üzere, öğrenciler ve iftar saatinde işleri nedeniyle evlerinde iftar yapamayacak durumda olan vatandaşlar iftar yapabilme imkanına kavuşacak.

 
0 Yorum - Yorum Yaz


Nevşehir'e bağlı Ürgüp ilçe merkezi ile Aksalur mahallesi arasında yol genişletme çalışmaları devam ediyor.

Nevşehir İl Özel İdaresi tarafından yapılan yol çalışmaları çerçevesinde Ürgüp - Aksalur yolunun daha rahat seyahat edilebilir hale getirilmesi için yoğun bir çaba sarfediliyor.

Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız konu ile ilgili olarak "2009 Mart Yerel Seçimleri öncesi kapatılarak ilçemiz Ürgüp'e mahalle olarak bağlanan Aksalur ile ilçe merkezi arasındaki yolun genişletilme çalışmaları yoğun bürokratik çalışmalarımız sonucunda başlatılmıştır. Amacımız  bu yoğun ve zahmetli çalışma ile özellikle kışın ciddi bir sıkıntı yaratan bu yolun genişletilerek ulaşımın daha rahat ve sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktır." dedi.

Yıldız ayrıca  Nevşehir İl Özel İdaresi'ne öz verili çalışmalarına ötürü teşekkür etti.
0 Yorum - Yorum Yaz


Kapadokya bölgesinde her yıl 70-80 bin civarında turist balonla uçuyor. Balon firmaları balonla Kapadokya bölgesinde uçmanın ayrıcalığı bulunduğunu belirtti.

Balon şirketi yetkilileri, isteklilerin, sabahın erken saatlerinde balona bindiklerine dikkati çekerek, balonun kalkacağı yere sabah karar verildiğini ve  rüzgarın yönlendirmesine göre inilecek yerin belirlendiğini söyledi.

 

BALONLA UÇMANIN BEDELİ 140 EURO

 

Balonla Kapadokya üzerinde uçmanın 140 Avro'dan başladığını belirten balon şirketi yetkileri  " Sabahın erken saatlerinden itibaren Kapadokya semaları adeta balonla doluyor. Balonla uçmak risksiz ve çok zevkli. Her yıl 70-80 bin turist balonla bu bölgede uçuyor. Kapadokya bölgesi hava ve yer şartları açısından balonla uçmak için dünyanın en iyi yerlerinden biridir. Yüksek binalar ve yüksek gerilim hattı yok. Alçaktan uçuş yapılabiliyor.'' dedi.

 
Zafer Bey, öncelikle bize kendinizi tanıtır mısınız?

 1980, Nevşehir Ürgüp doğumluyum, ilköğretim ve lise eğitimimi Ürgüp'te tamamladım. Yüksek öğrenimimi ise, Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-iş Eğitimi Anabilim Dalı'nda yaptım. 2003 yılında Marmara Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nde yüksek lisansa başladım. 2006'da Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde okutman kadrosu ile göreve başladım ve halen bu görevime devam ediyorum.

 Otomobil tasarımına olan ilginiz ne şekilde başladı?

 Görsel sanatlarla ve tasarımla ilgilenen pek çok kişi gibi ben de elime kalemi aldığım ilk zamandan beri arabalar, uçaklar gemiler vs. çiziyorum, ilkokul öğretmenim çizdiğim uçan araba modelini hala unutamaz. Fakat benim otomobil tasarımına olan ilgim tam olarak otomobil çizimlerim veya otomobil merakım üzerine gelişmedi. Bu süreç daha çok küçüklükte tasarladığım ve uyguladığım "tornet"ler ile başladı. 14 yaşında tasarlayıp maketini yaptığım arabanın, 16 yaşında gerçeğini yaptım. 9 Hp gücündeki motoruyla 60 km/s hıza ulaşabiliyor. Çocukken biz arkadaşlar arasında tornet dediğimiz bir araç yapar ve çeşitli yarışlar düzenlerdik. (Tornet, kaykaya benzer bir oyuncak, rulman ile hareket ediyor.) Demirci atölyemiz olması sebebiyle bu oyuncak türünün birçok çeşidini tasarlayıp uygulama imkanı buldum. Yaratıcılığa ve icatçılığa olan merakım ile hep farklı ve ilginç modeller denedim. Bu denemelerim, yaşıtlarım kadar büyüklerimi de şa-şırtan türdendi. Bu çabalarım 14 yaşında iken tasarladığım ve 1/10 maketini yaptığım bir arabanın, 16 yaşında iken gerçeğini yapmam ile sonuçlandı. Kaportasını okul nede-niyle tamamlayamadığım, şase halindeki bu iki kişilik aracım; 9 Hp gücünde bir motorla saatte yaklaşık 60 km hıza ulaşabiliyor. 3 ileri bir geri vitesi ve kendi icadım olan çok enteresan bir de debriyaj sistemi var. Tornetler ve devamı olarak geliştirdiğim araçlar hem doğuştan gelen yeteneklerimin hem de otomobil tasarımına olan merakımın ve özgüvenimin gelişmesine büyük katkı sağladı.


 Özellikle traktör tasarımınız oldukça etkileyici. Bu çalışmanızı yaparken ne gibi deneyimleriniz oldu?

 Bu proje Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi ve Uzel Otomotiv firması işbirliği ile düzenlendi. Bizden bir traktör tasarlamamız istendi ve birinci olan kişiye tasarımını 1/1 oranında modelleme imkanı sağlanacağı söylendi.Okulda geçen üç aylık süre zarfında ilk olarak internet araştırması ve eskizlerle başladık. Ben eskiz aşamasında çizim kalitesini önemsemeden yüzlerce çizim yaptım.Çizim kalitesini önemsemememin sebebi aklıma gelen formu anında kağıda aktarmak istememdi. Çünkü zihnimden her saniye yeni bir form geçiyordu ve bu formu hemen çizmezsem aklıma gelen diğer tasarımlar önceki formu unutmama sebep oluyordu. Tüm eskizler arasından 60’a yakın uygulayabileceğim model çıktı.  Bu modeller arasından beni diğerlerine göre daha çok zorlayacak olan işi seçtim. Böyle yapmamın sebebi; gerçekten farklı olanı bulmak ve onun üzerine giderek geliştirmekti. Bunu yapmasaydım ortaya çıkan ürün, hemen herkesin aklına gelebilecek türden olurdu. Sıradandık ise tasarımda ve sanatta hiç hoşlanmadığım bir durumdur.

  Traktör konseptinize "Şahmaran" ismini vermenizde özel bir sebep var mıydı?

 Eskizler arasından seçtiğim model, bir yılana benziyordu. Yılan ise soğuk bir hayvan ve bu durum beni rahatsız ediyordu. Tüketicinin de rahatsız olabileceği hissine kapıldım. Ama başka bir modeli de uygulamak istemiyordum.  Çünkü bu model bittiğinde diğer eskizlerimin hepsinden farklı ve çarpıcı olabileceğini biliyordum. Olumlu özellikleri olan,  insanlara soğuk gelmeyen yılanlar var mıdır diye düşünürken  küçüklüğümü geçirdiğim köyümde bazı evlerde duvarlara asılı olan resimler geldi aklıma.  Şahmaran resimleriydi bunlar. Bu efsaneyi hatırladığım için çok sevindim. Hemen Şahmaranla ilgili araştırmalara başladım.  Daha sonraki eskizlerimin ve modellerimin tamamını Şahmaran formu ve stilizasyonu  üzerine geliştirdim. Süreç sonunda ortaya çıkan 1/10 model etkileyiciydi ve çalışmamın seçilmesini sağladı. Fabrikada geçen süreç bana deneyim açısından, boyutları büyük olan bir çalışmanın üstesinden gelebileceğimi gösterdi. Bunun dışında modelleme yapmak benim zaten iyi bildiğim bir şey. Bu açıdan  teknik veya estetik anlamda herhangi bir zorluk yaşamadım. Fabrikadaki yaklaşık  yüz iş gününden sonra projenin küçük detaylarını tamamlayamadan sergi günü geldi ve  traktör o haliyle sergilendi.


 Marmara Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Yüksek Lisans’a girerken ne gibi zorluklarla karşılaştınız?

 Marmara GSF’de Endüstriyel Tasarım Yüksek Lisansı’na girerken, çok iyi bir portfolyonuz varsa ve bu alanda başarılı olacağınıza olan özgüveniniz tamsa, çok fazla zorlukla karşılaşmazsınız. Bu sınava girerken istenen bilgi ve belgelerin tam listesini enstitünün web sayfasından (http://gse.marmara.edu.tr/) edinebilirsiniz. Alana olan ilginizi ve bilginizi ölçen bir mülakat sınavıdır bu sınav. Eğer jüri sizin kazandığınız taktirde tüm zorlukların üstesinden gelebileceğinize inanırsa ve siz diğer adaylar arasında “ilk 10”a girebilirseniz, bölüme girmeye hak kazanırsınız. Bunun için tasarımla ilgili alanlardan mezun olmanız da gerekmez. Söz konusu özelliklere sahipseniz, farklı bir alandan da gelseniz bölüme kabul edilirsiniz. Bu durumda  bir yıl bilimsel hazırlık okumanız ve tasarımla ilgili temel dersleri almanız gerekir. Fakat portfolyonuz ve özgüveniniz eksikse, bölüme girmeniz olanaksızdır. Çünkü Endüstriyel Tasarım  Eğitimi zaman zaman gerçekten zorlayıcı olabiliyor.
YAZININ DEVAMI İÇİN KAYANAĞA BAKINIZ!!!!
 
KAYNAK==http://www.turkdesignstudio.com/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=434 Yorum - Yorum Yaz


Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız, Ürgüp Devlet Hastanesi'nde tedavi gören hastaları ziyaret etti.

Ürgüp Devlet Hastanesi'nde tedavi gören vatandaşları tek tek ziyaret eden Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız hastalara geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

 

Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız; "Bize düşen görev her yerdeki vatandaşa ulaşıp halini hatırını sorup dertlerine çare aramaktır. Bu doğrultuda hastanede tedavi gören hemşehrilerimizin de halini sormak bizim görevimiz, hastane ziyaretlerimizi rutin olarak gerçekleştirmeyi planlıyoruz" dedi.

 

Ürgüp Devlet Hastanesi'nde dünyaya gelen bir bebeği ve ailesini de ziyaret eden Başkan Yıldız minik bebeğe sağlıklı uzun bir ömür diledi.
0 Yorum - Yorum Yaz


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız'ın kabul etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL, Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız'ın kendisi ile ziyaret etmek için bulunduğu talebini kabul etti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile öğle saatlerinde yaklaşık yarım saat baş başa görüşen Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız "Sayın Cumhurbaşkanım size Ürgüp’lü hemşehrililerimizin kucak dolusu selam,sevgi ve saygılarını getirdim. Hepsi sizi çok seviyor ve özlüyorlar. Şahsım başta olmak üzere sizi Ürgüp’te görmek ve misafir etmek için büyük bir arzu duyuyoruz" dedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül kendisini ziyaret eden,Ürgüp halkının selam ve sevgilerini getiren Belediye Başkanı Fahri Yıldız'a duyduğu memnuniyeti belirterek, aynı selam sevgiyi kendisinin de Ürgüp Halkına iletmesini istediğini belirtti. Cumhurbaşkanı Ürgüp Belediye Başkanlığı görevine seçilmesinden dolayı ve bu görevi emanet eden Ürgüplü vatandaşları da ayrıca tebrik ettiğini ve kutladığını belirtti. Cumhurbaşkanı Gül Ürgüp’ün özellikle Türkiye’nin Turizmdeki yeri ve payı açısından önemli bir kısmını teşkil ettiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Gül Başkan Yıldız'a Ürgüp ile ilgili yardım edebileceği bir konu olduğunda kendisinin memnuniyetle yardım edebileceğini belirtti. Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız'ın kendisine sunduğu hediyeler içinde teşekkür eden Cumhurbaşkanı Gül , Ürgüplü Yerel Sanatçı Refik Başaran'ın seslendirdiği türkülerinin bulunduğu CD’yi almaktan memnuniyet duyduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül görüşmenin ardından Ürgüp Belediye Başkanı Yıldız'ı makamından uğurladı. Başkan YILDIZ daha sonra Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Mustafa İsen'i de makamında ziyaret ederek görüşme yaptı. İsen'in makamından ayrılan Başkan Yıldız Cumhurbaşkanlığı ATATÜRK Müze Köşkünü ziyaret etti. Atatürk Müze Köşk’ünü gezen YILDIZ Köşk ziyaretçi defterine “Ata’nın Ebedi İkametgahı Sonsuza Kadar Gelecek Nesillere Paha Biçilmez Bir Miras Olarak Kalacaktır. Ruhun Şad Olsun Atam” diyerek yazdı. Başkan YILDIZ daha sonra Çankaya Köşk’ünde ayrıldı.
0 Yorum - Yorum Yaz


Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Mustafapaşa beldesinde bulunan Damsa Sulama Barajı’nda bir balıkçı teknesi alabora oldu. Teknede bulunan iki kişiden biri yüzerek kurtulurken, diğeri ise hala bulunamadı

Edinilen bilgilere göre olay şu şekilde gelişti:

 

Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Mustafapaşa beldesinde bulunan Damsa Sulama Barajı’na dün gece saat 20.00 sıralarında balık avlamak amacıyla açılan Mustafapaşa Beldesi Su Ürünleri Kooperatifi Başkan Yardımcısı Remzi Yaşar  ile Ürgüp'ten gelen arkadaşı Adem İyiyolbulan, teknenin ağlara takılması sonucunda alabora olması nedeniyle baraja düştü.

Teknedeki Adem İyiyolbulan, sırt üstü düştüğü için kıyıya ulaşmayı başarırken, Remzi Yaşar ise tekne ile birlikte kayboldu.

Kayseri’den gelen Sivil Savunma Ekibi de çalışmalara katıldı. Arama çalışmaları, Damsa Barajı’nda halen devam ediyor

Olayın haber alınmasının ardından jandarma ekiplerinin yanı sıra vatandaşlar ve balıkçıların yakınları Damsa Barajı’na geldi. Vatandaşların da yardımı ile sulama barajından çıkartılan Adem İyiyolbulan, Ürgüp Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Sabaha kadar devam eden arama çalışmalarında herhangi bir sonuç alınamadı.
0 Yorum - Yorum Yaz


Nevşehir'in Ürgüp ilçesine bağlı Mustafapaşa beldesi yakınlarındaki Damsa Sulama Barajı'na balık avlamak amacıyla açılan teknenin alabora olması sonucu kaybolan Remzi Yaşar'ı arama çalışmaları devam ediyor

5 gün önce balık avlamak amacıyla Damsa Barajı'nda açılan teknenin alabora olması sonucu kaybolan Remzi Yaşar  hala bulunamadı.
             
Nevşehir Sivil Savunma Müdürlüğü ekiplerinin yanı sıra  Kayseri ve Aksaray illerinden gelen sivil savunma ekipleri ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Su Altı Arama Kurtarma ekibi barajda arama çalışmalarını aralıksız sürdüğü bildirildi.
          

3 Ekim 2009 Cumartesi gecesi balıkçı teknesi alabora olmuş ve diğer balıkçı Adem Yolbulan ise yüzerek kıyıya çıkmıştı.

Nevşehir'in Ürgüp ilçesine bağlı Mustafapaşa beldesinde Damsa Barajı'nda kaybolan Remzi Yaşar'ın cesedine ulaşıldı.

 

Edinilen bilgilere göre, Damsa Barajı'nda 8 balık tutmak için tekneyle açılan ve teknenin alabora olması sonucu kaybolan Remzi Yaşar'ın  cesedi, suya düştüğü yerin 30 metre uzağında bulundu.

Sivil Savunma Müdürlüğü ekipleri tarafından çıkarılan Remzi Yaşar'ın cesedi, otopsi için Ürgüp Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Arama kurtarma çalışmalarında Nevşehir, Aksaray , Kayseri Sivil Savunma Müdürlüğü ekipleri ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Su Altı Arama Kurtarma ekibine bağlı dalgıçlar görev yaptı.

Nevşehir'e bağlı Ürgüp ilçesinde vatandaşlar, kışın tüketecekleri yiyeceklerin hazırlıklarına şimdiden başladı.

Ürgüp genelinde ağırlıklı olarak yetiştirilen üzüm, yöre insanı tarafından kışın tüketilmek üzere pekmeze dönüştürülüyor. Şirehanelerde ezilen üzümlerden çıkan şıranın özel toprakla karıştırılıp kaynatılmasıyla pekmez elde ediliyor.

     Üzüm suyundan elde edilen bir başka ürün olan sirke de turşu yapımında kullanılıyor. Tarla ve bahçelerde yetiştirilen biber, domates, salatalık, kelek ve lahanadan yapılan turşu, kış aylarında tüketiliyor.0 Yorum - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam30
Toplam Ziyaret198251
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.93246.9602
Euro8.14248.1751
Hava Durumu

 ASİL GRUP

OTOGAZ
HIRDAVAT
OFİS KIRTASİYE
TOPTAN PAZARLAMA

SİNAN DURUKAN

ADRES:
İVEDİK ORG. SAN. BÖLG. AĞAÇ İŞLERİ SAN. SİT. 21. CAD NO:116
YENİMAHALLE/ANK
TEL:
0312 394 69 70-71
FAKS:
0312 394 69 74
www.asilgrupotogaz.com
sinan_durukan@hotmail.com


     KAPADOKYA ÖZMEN

       TURİZM

GEZİ,DÜĞÜN,NİŞAN,  CENAZE İÇİN HER TÜRLÜ ARAÇ TEMİN EDİLİR.

"DÜNYAYI DOLAŞALIM KAPADOKYA ÖZMEN TURİZM DE BULUŞALIM"

MEHMET ÖZMEN

0312 344 40 61

0532 334 03 67

ANKARA

 

====================

 


KAPADOKYA MOBİLYA
 

RENK TASARIMMOBİLYA SİPARİŞİ ALINIR.. 

 ZAİM KAYA 
0543 552 66 10

YUNUS EMRE KAYA 
0537 944 01 72

DEMİRHENDEK CAD.    NO:184-22SİTELER/ANKARA
  0312 353 09 90
RENK EMLAK
"SİZİ EV'LENDİRİR..."

MESUT KAYA

ADRES: GİRESUN CAD. SAZAN SOK. NO:4
KEÇİÖREN/ANKARA

0312 352 15 15

 

 


 

  

HAKAN OTOMOTİV MOTORLU ARAÇLAR

Hermarka 2.el araç alım-satımı 

HalitDemir 05327076455

VolkanDemir05323225635

İrfan Baştug Cad.No:84/C Aydınlıkevler-Ankara     Tel:0312 317 9622 

hakanmotorluaraclar.sahibinden.com

-------------- 

 

       DMR MOTORLU ARAÇLAR OTOMOTİV

Her marka 2.el araç alım-satımı 

             İhsan Demir 

        Tel : 0312 317 78 88 

       Cep : 0532 250 84 23

İrfan Baştug Cad.No:104/A

Aydınlıkevler-Ankara    

http://dmrmotorluaraclar.sahibinden.com/