Üyelik Girişi
Site Haritası

 TESAN

''İletişimde uzman''

ADRES:

Çobançeşme Mah.Bilge Sok. No: 17
Yenibosna 34196 Bahçelievler / İstanbul

TEL:

+90 (212)454 60 00

Faks:

+90 (212)454 60 20

E-Posta:

tesan@tesan.com.tr

_________________________


İŞ GÜVENLİK
   

 100.YIL BULVARI NO:22
OSTİM/ANKARA
0312 354 23 02
0312 255 52 00
www.gulkanlar.com.tr


 

ŞEN

YUMURTA

SANATORYUM CD. BEYŞEHİR SK. NO :5/A
K.ÖREN/ANKARA
0312 358 31 32


ÖZ İMPARATOR PETROL LTD. ŞTİ.

TÜP VE SU BAYİ
   
İDRİS KAYA

MAMAK/ANKARA
0312 390 87 52

 

ÖZDEMİR DOĞALGAZ

ADRES
RÜZGARLI CAD. ÇAPAR İŞ HANI 16/129 ULUS/ANK

TEL
0312 324 60 56
0533 775 00 31
FAX
0312 324 60 57
WEB
www.ozdemirdogalgaz.c
om
info@ozdemirdogalgaz.com

------------------------------------ ÜRGÜP TOPRAKLARINDA YETİŞTİRİLEN BİN DERDE DEVA ÇEKİRDEKLİ KURU ÜZÜMÜN FAYDALARI...

-İyi bir enerji kaynağıdır. Kan yapar ve vücudu dinç tutar.

-Karaciğere faydalıdır. Göğüs hastalıklarına iyi gelir.

-Balgamı söker. Besin değerleri ile özellikle çocukların gelişimini destekler.

-Ayrıca, kuru üzümün içeriğinde ağrı kesici ve başta eklem iltihapları olmak üzere iltihap önleyici maddeler de bir miktar vardır. DERLEYEN:Mehmet Özmen


0 Yorum - Yorum Yaz

PEKMEZ    20.11.2011

 

Pekmezlik üzümler, çiğneme, havan ve pres gibi çeşitli şekillerde sıkılır ve üzümlerin suları elde edilir. Ekşi olan bu şıra 50-60 derecede 10-15 dakika kaynatılıp içine pekmez toprağı eklenir. Beyaz renkli olan bu toprak üzümler daha ezilmeden işleme dahil edilmelidir. Bu işleme kestirme adı verilir. Toprak katma işlemiyle şıranın durulması, çökelti oluşturması ve üzümden gelen ekşiliğin alınması sağlanır. Toprak katılmayan pekmez ekşi ve bulanık görünümlü olur. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı 100 kg üzüm şırasına 1–5 kg pekmez toprağı katılmasını öngörmektedir. Pekmez kaynatılırken oluşan köpüklerin alınması berrak görünümlü pekmez elde etmeyi sağlar. Bu şekilde daha lezzetli bir pekmez elde edilmiş olur. Kestirilen şıra dinlendirme kaplarında en az 45-55 saat bekletilir. Bu dinlenme sırasında kabın dibine eklenen toprak ve üzüm şırasının içindeki belli parçacıkların oluşturduğu tortu çöker. Şıranın üstte kalan berrak kısmı tortudan ayrılır, tortu atılır. Ayrılan berrak şıra kaynatma kazanlarına aktarılır.


Pekmeze koyu rengini ve kıvamını veren işlem kaynatmadır. Kaynatma işlemi sırasında kestirilen şıranın içindeki şekerler karamelize olup kararır. Suyun kaynama süresince azalmasıyla karışım koyu bir kıvam alır. Pekmez kaynatılırken şıra bir seferde kaynatılarak pekmez haline gelmelidir. Şıra kaynatıldığında kaptaki eksilme yeni şıra ile doldurulmamalıdır. Bu pekmezin kalitesini bozar. Karışımın göz göz kaynaması ve pekmez kokusu yayması pekmezin kıvama geldiğinin göstergesidir. Kaynatma üstü açık geniş kaplarda yapıldığı gibi, vakumlu ortamda daha düşük ısılarda açık renkli pekmez üretilebilir.Pekmez, yüksek şeker içeriği nedeniyle iyi bir karbonhidrat ve enerji kaynağıdır. Ayrıca, mineralleri yoğun olarak içermektedir. Pekmez özellikle günlük kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum gereksiniminin büyük bir kısmını karşılamaktadır. Mineral miktarının fazla ve emilim oranlarının yüksek olması nedeniyle hamile ve emziklilerin, veremli hastaların, iyileşme dönemindeki kişilerin beslenmesinde yer alması önerilmektedir.

Pekmezin çok iyi kaynak olduğu besin öğelerinden biri de kromdur. Dokuların krom içeriği hamilelikte, malnütrisyonda ve yaşla büyük ölçüde azalmaktadır. Krom, glikoz toleransa faktörünün yapısında bulunur ve insülin kullanımı ile glikoz metabolizmasını etkiler. Rafinasyon işlemi sonucunda gıdalardaki krom miktarının büyük ölçüde azaldığı göz önüne alınırsa pekmezdeki kromun önemi daha da belirginleşmektedir.

Araştırmalar pekmezin thiamin, riboflavin ve demir açısından baldan daha zengin olduğunu ortaya koymaktadır.    Derleyen:Mehmet Özmen


0 Yorum - Yorum Yaz

Zayıflamak    10.05.2009

Zayıflamak istiyormusunuz?                  28/04/2009

  Yaklaşan yaz günlerinde istediğiniz her kıyafeti güvenle giyebilmek, aynaya baktığınızda kendinize gülümseyebilmek için diyet yapmadan, kilo verebilmeniz mümkündür
  
   Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek, sağlıklı ve düzenli yemek yiyerek ideal kilonuzu koruyabilirsiniz. Diyet yapmadan kilo vermenin altın kuralları…
    Kahvaltı Yapın
Günün nasıl geçeceğini belirleyen en önemli öğün kahvaltıdır. Kilo vermek istediğinizde bu öğünü atlayarak başarıya ulaşacağınızı aklınızdan çıkarın. Gece boyunca enerjisiz kalmış vücudunuzu canlandırmak, öğle yemeğinde daha az yemek için mutlaka kahvaltı yapın.
    Mutfağınız Olduğunu Unutun!
Uyumadan kısa süre önce yenen yemekler vücut tarafından sindirilemez ve direkt olarak yağa dönüşür. Gece geç vakitlerde atıştırma alışkanlığınızın önüne geçmek için, mutfağınız olduğunu unutun. Mutlaka bir şeyler yemek istiyorsanız; düşük kalorili dondurma yiyinbilirsiniz.
    Asitli İçecekleri Hayatınızdan Çıkarın!
Asitli ve sonradan tatlandırılmış içeceklerin kalorisi yüksektir. Serinlemek istediğiniz su, limonata, düşük oranda yağ içeren süt ve katkısız meyve suları içebilirsiniz. Asitli içecekler midenizdeki asit oranını yükseltir ve daha çabuk acıkmanıza neden olur.
    Doğal Hayat, Doğal Besinler
Yemeklerden önce bir kase çorba içmek, hem midenizi dinlendirir hem de tokluk hissi vererek daha az yemek yemenizi sağlar. Ara öğünlerde organik meyve ve sebzeler tüketmeniz formunuzu korumaya yardımcıdır. Mevsimine uygun olarak; vişne, greyfurt, muz gibi meyveler yiyebilirsiniz.
    Lifli Gıdalara Yer Açın!
Mercimek, barbunya fasulye, keten tohumu yiyecekler lifli gıdalardır. Bu yiyecekler sindirim ve boşaltım sisteminizin düzenli çalışmasını destekler. Özellikle kabızlık problemi kilo vermeyi engellemektedir. Bu sorunun önüne geçmek için lifli gıdaları daha çok tüketin. Keten tohumunu salataların üzerine serperek yiyebilirsiniz.
    Ara Öğünleri Değerlendirin!
Öğle ve akşam yemeği arasındaki ara öğünlerde kan şekerinizi ve enerjinizi yükseltmek için bir şeyler yemeniz gerekir. Yiyecek tercihinizi; yağ oranı düşük yoğurt, fındık, haşlanmış brokoli gibi yiyeceklerden yana kullanın.
   Masum Görünenler!
Havuç masum görünümlü bir sebzedir. Acıktığınızda bir havuç yiyerek, ara öğünü verimli geçirdiğinizi düşünebilirsiniz. Oysa ki bir adet havucun %35i şekerdir. Havuç pişirildiğinde bu oran 2 katına yükselir.

0 Yorum - Yorum Yaz

Güzelik    13.05.2009

Cilt Sağlığında Önerilen Bitkiler

Cilt sağlığın aynasıdır. Cildin içerden ve dışarıdan korunması gerekir. İçerden karaciğer ve böbrekler kanı temizleyerek cildin korunmasını sağlarlar. Ayrıca barsakların da muntazam boşaltılması gerekir ve böylece kanın zehirlenmesi önlenmiş olur.

Karaciğere Etkili Bitkiler
Sağlığımızda karaciğerin rolü büyüktür, onu çalıştıran ve güçlendiren bitkiler şunlardır.
Enginar yap., yap. Hindibağı, arslandişi, dılvarotu, ayrık, siyah turp, kırlangıç otu, limon, altınbaşotu, şahtere, ısırgan otu.

Böbrekleri Çalıştıran Bitkiler
Kandaki üre, ürik asit, tuz gibi zararlı maddeleri böbrekler dışarı atar. Bunun için böbrekleri normal çalışmaya zorlayan aşağıdaki bitkilerden yararlanılır.
Enginar yap., yab. Hindibağı, arslandişi, dulvarotu, ayrık, ısırgan yaprağı, akkuş yaprağı, ardıç tohumu, çöğen, frenk üzüm yap., lavantin ve altınbaşotu.

Pankreas Bezesini Çalıştıran Bitkiler
Sarmısak, dulvarotu, havuç, ardıç tohumu, böğürtlen yap., mersin yap., ceviz yap., soğan ve adaçayı.


Cild İçin Antiseptik Bitkiler
Bunlar kandaki ve ciltteki mikropları temizler.
Sarmısak, tatlı badem,dulvarotu, akkuş yap., papatya, kırlangıç otu, ardıç tohumu, lavanta, melissa, nane, kantaron, böğürtlen kökü, mersin yap., ceviz yap., soğan, sinir otu, gül esansı, adaçayı, susi ve kekik.


Allerji Giderici Bitkiler
Frenk üzümü yap. Kayın, sinir otu ve kara turp.

Ciltteki Virus Hastalıklarına Karşı Etkili Bitkiler
Şimşir yap., kırlangıç otu, selvi kozalağı, mercan köşk, melissa, nane, lavantin, çöğen, adaçayı, susi, kekik.


Ağrı Kesici Bitkiler(İçten- Dışa)
Lavantin, melissa, kantaron, romarin, adaçayı, kekik ve papatya.

Mantar Hastalıklarına Etkili Bitkiler
Sarmısak, dulvarotu, papatya, pazı, ayrık, kök boya, lavantin, nane, ceviz yap., soğan, çuha çiçeği, susi ve kekik.


Kaşıntılara Karşı Bitkiler
Papatya(dıştan), limon (dıştan), nane ve çöğen (dıştan)

Yara İyi Edici Bitkiler
Tatlı badem, akkuş yap., frenküzümü yap., lahana, salatalık, ardıç, lavantin, arapsaçı, kantaron, sinir otu, romarin, adaçayı ve susi.


0 Yorum - Yorum Yaz

Sağlık    13.05.2009

YORGUNLUK GİDERİCİ İKSİR

Kendinizi yorgun ve bitkin hissediyorsanız ve özellikle zihin yorgunluğunuz varsa; açık bir çay, bildiğimiz siyah en az 4-5 dakika demlenmiş siyah çayın içine 10-12 tane kuru karanfil atılacak.
Ancak karanfili parmağınızla ufalamaya çalıştığınızda ufalanırsa o raf ömrünü tamamlamıştır. Taze olmasına dikkat edin. 2-3 dakika bekleyin ve karıştırıp için. İçtikten 10 dakika sonra saçınızın kökünde bile dahi kıpırdanmayı hissedeceksiniz.
Yorgunluğunuzun buharlanıp gittiğini belirgin şekilde farkedeceksiniz. Dinçleştiren ve üzerinizdeki ağırlığı alan bir formül. Yalnız çay sallama çay olmayacak.


0 Yorum - Yorum Yaz


Siyah üzüm şifa kaynağı 
Siyah üzümün çekirdeği ve kabuğu başta kanser olmak üzere, böbrek taşı, kansızlık, halsizlik gibi rahatsızlıkların tedavisine destek sağlıyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
 
  Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Tuncer, üzüm çekirdeği ve üzüm suyunun antioksidan ve kanserden koruyucu etkisi üzerine araştırmalar bulunduğunu ve sonuçların olumlu olduğunu söyledi.

Prof. Tuncer, ''Bu maddeler üzerine araştırmalar halen sürüyor. Birçok kanser gurubunun tedavisi sırasında olumlu etki yarattığı da görülüyor. İlaç yerine kullanılmamak kaydıyla, üzümün çekirdeği ve kabuğunun harmanlanmasıyla elde edilen üzüm ekstreleri gıda takviyesi olarak tüketilebilir'' dedi.
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Pediatrik Onkoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atila Tanyeli de çekirdekli üzüm ekstresinin kanser tedavisi sırasında destekleyici gıda olarak faydalı olacağını belirterek, ''Özellikle bağışıklık sistemini destekleme konusunda fayda sağlayabilir. Hastalara kullanmalarını öneriyorum'' diye konuştu.

0 Yorum - Yorum Yaz

Ceviz mucizesi    13.05.2009

 

Çocuklar Mutlaka tüketmeli'                         

Geecek yüzyılın meyvesi'' olarak nitelendirilen cevizin özellikle çocuk beslenmesinde zeka gelişimi için aranan bir ürün olduğu bildirildi.

Cevizle ilgili çok sayıda araştırması ve ceviz yetiştiriciliğiyle ilgili kitabı bulunan Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOPÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Akça, cevizin kanın pıhtılaşmasını önlediğini, koroner kalp hastalık riskini azalttığını, trigliserid ve kolesterol düzeyini düşürdüğünü söyledi.

Cevizin sinir iletimini sağladığını, yüksek enerji verdiğini, iyi bir protein kaynağı olduğunu belirten Prof. Dr. Akça, ''Ceviz içerdiği vitaminler, mineraller ve eser elementler nedeniyle metabolizmada önemli görevler üstlenir'' dedi.

İnsan beslenmesinde önemli yeri olan ve eksikliğinde ciddi fizyolojik hastalıklara yol açan kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, bakır, mangan, selenyum ve özellikle de çinko minerallerinin cevizde domates ve elmaya göre daha fazla bulunduğunu bildiren Akça, günde 50 gram iç ceviz tüketiminin sağlıklı yaşam için önemli etkileri olduğunun artık herkes tarafından kabul edildiğini kaydetti.

Cevizin, içerdiği gümüş ve selenyum ile özellikle çocukların zeka gelişimlerine fevkalade olumlu etkide bulunduğunu, ''gelecek yüzyılın meyvesi'' olduğunu belirten Prof. Dr. Akça, ''Protein yağ içeriği çok yüksek. Özellikle selenyum ve gümüş içermesi ile çocuk beslenmesinde zeka gelişimi için aranan kritik bir ürün. Kan biyokimyamızda kolesterol ve trigliserid düşüren enerji kaynağı bir ürün. Gelişmiş ülkelerde ceviz tüketimi çok yüksek'' dedi.

Destek bekledikleri önemli bir konunun ülkede cevizin tüketim miktarını artırmanın yollarını bulmak olduğunu ifade eden Akça, özellikle beslenme sorunu yaşanan bölgelerde ilköğretim çağındaki çocuklara her gün 5 ceviz yedirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Türkiye'nin 10 farklı bölgesinde kırsaldan seçilen yörelerde toplam bin çocuğa 12 ay süreyle düzenli olarak günde 25 gram ceviz yedirip çocukların zeka başta olmak üzere sağlık değişimlerini takip etmek istediklerini ifade eden Akça, ''Ayrıca kalp hastası, kolesterol ve trigliserid oranı yüksek yaşlı nüfus için de benzer bir projemiz var. Ancak bu projelerin yürümesi için maddi kaynak sorunu yaşıyoruz. Bu bağlamda sponsorlar arıyoruz'' diye konuştu.


0 Yorum - Yorum Yaz

Sebzelerin Mucizesi    13.05.2009

Kırmızı ve yeşil sebzeler

Kırmızı ve yeşil sebzeler: a vitamini ve beta-karoten içeren sebzeler, parlak ve yumuşak bir cildiniz olmasını sağlar. Kırmızı ve turuncu sebzelerdeki beta-karoteni vücudumuz A vitaminine çevirir. A vitamini de hücrelerin hasar görmesini ve erken yaşlanmayı önler.

Ispanak ve diğer yeşil yapraklı sebzelerde de bol miktarda A vitamini var. Bu da cildiniz yeni hücreler üretmesine yardım eder, kuruluğu azaltır ve cildinizin parlak, genç görünmesini sağlar.


0 Yorum - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam30
Toplam Ziyaret198251
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.93246.9602
Euro8.14248.1751
Hava Durumu

 ASİL GRUP

OTOGAZ
HIRDAVAT
OFİS KIRTASİYE
TOPTAN PAZARLAMA

SİNAN DURUKAN

ADRES:
İVEDİK ORG. SAN. BÖLG. AĞAÇ İŞLERİ SAN. SİT. 21. CAD NO:116
YENİMAHALLE/ANK
TEL:
0312 394 69 70-71
FAKS:
0312 394 69 74
www.asilgrupotogaz.com
sinan_durukan@hotmail.com


     KAPADOKYA ÖZMEN

       TURİZM

GEZİ,DÜĞÜN,NİŞAN,  CENAZE İÇİN HER TÜRLÜ ARAÇ TEMİN EDİLİR.

"DÜNYAYI DOLAŞALIM KAPADOKYA ÖZMEN TURİZM DE BULUŞALIM"

MEHMET ÖZMEN

0312 344 40 61

0532 334 03 67

ANKARA

 

====================

 


KAPADOKYA MOBİLYA
 

RENK TASARIMMOBİLYA SİPARİŞİ ALINIR.. 

 ZAİM KAYA 
0543 552 66 10

YUNUS EMRE KAYA 
0537 944 01 72

DEMİRHENDEK CAD.    NO:184-22SİTELER/ANKARA
  0312 353 09 90
RENK EMLAK
"SİZİ EV'LENDİRİR..."

MESUT KAYA

ADRES: GİRESUN CAD. SAZAN SOK. NO:4
KEÇİÖREN/ANKARA

0312 352 15 15

 

 


 

  

HAKAN OTOMOTİV MOTORLU ARAÇLAR

Hermarka 2.el araç alım-satımı 

HalitDemir 05327076455

VolkanDemir05323225635

İrfan Baştug Cad.No:84/C Aydınlıkevler-Ankara     Tel:0312 317 9622 

hakanmotorluaraclar.sahibinden.com

-------------- 

 

       DMR MOTORLU ARAÇLAR OTOMOTİV

Her marka 2.el araç alım-satımı 

             İhsan Demir 

        Tel : 0312 317 78 88 

       Cep : 0532 250 84 23

İrfan Baştug Cad.No:104/A

Aydınlıkevler-Ankara    

http://dmrmotorluaraclar.sahibinden.com/